Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այսօր ելույթ կունենա Եվրախորհրդարանում։ Այս մասին հայտնում են ZN.UA-ի աղբյուրները։
Ելույթը նախատեսված է ժամը 13:00-ից հետո՝ տեսաձեւաչափով։ Ճշգրիտ ժամանակ չկա։ Այն Եվրամիությունում պետության ընդգրկման եւ Ուկրաինայի պատերազմի մասին կլինի։
Փետրվարի 28-ին Զելենսկին Եվրամիությանը Ուկրաինայի միանալու հայտ է ստորագրել։
Հիշեցնենք, որ Սլովակիայի վարչապետ Էդուարդ Հեգերը հայտարարել էր, որ Եվրոպան այժմ աշխատում է նոր պայմաններում, որտեղ Ուկրաինային պետք է դեպի ինտեգրում «հատուկ ճանապարհ» առաջարկել, եւ անհրաժեշտ է օգտագործել «նոր գործիքներ»՝ երկրին օգնելու համար։
Իր հերթին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը նույնպես ասել է, որ Ուկրաինան պետք է դառնա Եվրամիության լիիրավ անդամ, իսկ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ վստահությունը լիովին կորել է։

Сегодня Президент Украины Владимир Зеленский выступит с речью в Европарламенте. Об этом сообщают источники ZN.UA.
Выступление запланировано после 13:00 в формате видео. Точного времени нет. Оно будет касаться вступления государства в Евросоюз и войны в Украине.
28 февраля президент Украины Владимир Зеленский подписал заявку на вступление Украины в Евросоюз.
Напомним, премьер-министр Словакии Эдуард Хегер заявил, что Европа сейчас работает в новой парадигме, где Украине должен быть предложен "особый путь" к интеграции и необходимо использовать «новые инструменты», чтобы помочь нашей стране.
В свою очередь президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен также заявила, что Украина должна стать полноправным членом Евросоюза, а доверие к президенту России Владимиру Путину полностью утрачено.