Մարտի 4-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի հեռավար հանդիպումը ԱՄՆ կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենք Փալոունի հետ։
Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարությունից հայտնում են, որ քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, Արցախում տիրող իրավիճակին, պատերազմի հետևանքների վերացմանն ուղղված աշխատանքներին, աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումներին առնչվող հարցեր։
Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիվ ու ծավալապաշտական քաղաքականությունը, ինչպես նաև սերտ կապերը միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ լուրջ սպառնալիք են տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգության համար, և եթե ժամանակին չձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ, հետևանքներն անդառնալի կլինեն։
Արտգործնախարարը երախտագիտություն է հայտնել կոնգրեսական Փալոունին Արցախին մշտապես աջակցելու, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դրա ժխտման դեմ պայքարելու, համահայկական տարբեր հարցերի լուծմանը սատարելու համար։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱՄՆ-ում և Կանադայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։

4 марта состоялась дистанционная встреча министра иностранных дел Республики Арцах Давида Бабаяна с сопредседателем Группы Конгресса США по армянским вопросам конгрессменом США Фрэнком Паллоне, сообщает пресс-служба МИД НКР.
Обсуждались вопросы, связанные с процессом урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, нынешней ситуацией в Арцахе, работами по устранению последствий войны, последними геополитическими развитиями.
Давид Бабаян подчеркнул, что агрессивная и экспансионистская политика Азербайджана и Турции, а также их тесные связи с международными террористическими организациями, являются серьезной угрозой для региональной и глобальной безопасности, и если вовремя не предпринять соответствующие меры, последствия будут плачевными.
Министр ИД выразил конгрессмену Паллоне признательность за постоянную поддержку Арцаха, за его вклад в признание Геноцида армян и борьбу с его отрицанием, содействие решению различных общеармянских вопросов.
Во встрече приняли участие Постоянный представитель Республики Арцах в США и Канаде Роберт Аветисян, другие должностные лица.