Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դեմ է ՆԱՏՕ-ի ցանկացած որոշման, որը կխախտի Ռուսաստանի տարածքային ամբողջականությունը։
«Խաղաղության չի կարելի հասնել միակողմանի տեսանկյունից»,- «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) կենտրոնական գործադիր խորհրդի նիստում ասել է Էրդողանը, հաղորդում է BBC Türkçe-ը՝ վկայակոչելով կուսակցության անանուն պաշտոնյաներին։
Նրա խոսքով՝ իր սահմանների անվտանգության հետ կապված Ռուսաստանի մտահոգությունները նույնպես պետք է հաշվի առնել։
Էրդողանն ասել է, որ կրկնել է Թուրքիա այցելելու Պուտինի հրավերը, նշում է BBC Türkçe-ը՝ վկայակոչելով նշված պաշտոնյաներին։
Նրա խոսքով, Թուրքիան վերջին պահին կարգավորել է խնդիրը՝ կապված հինգշաբթի Անթալիայում (Թուրքիա) Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի արտգործնախարարների հանդիպման հետ։ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը պատրաստ էր հրաժարվել, սակայն Թուրքիան միջամտել է եւ համոզել մասնակցել հանդիպմանը։

Президент Реджеп Тайип Эрдоган против любого решения НАТО, нарушающего территориальную целостность России.
«Мир не может быть достигнут с односторонней точки зрения», — сказал Эрдоган на заседании Центрального исполнительного совета Партии справедливости и развития (ПСР), сообщает BBC Türkçe со ссылкой на неназванных партийных чиновников.
По его словам, обеспокоенность России по поводу безопасности своих границ также следует принимать во внимание.
Эрдоган сказал, что повторил приглашение Путину посетить Турцию, отмечает BBC Türkçe со ссылкой на официальных представителей ПСР.
По его словам, Турция урегулировала возникшую в последний момент проблему, связанную со встречей министров иностранных дел России и Украины, запланированной на четверг в Анталье (Турция). Министерство иностранных дел Украины было готово отказаться, но вмешалась Турция и убедила принять участие во встрече.