Հակառուսական պատժամիջոցները «կռանով» կհարվածեն Մոսկվայի գործընկերներին Եվրասիական միությունում, բայց Ռուսաստանը համերաշխության հույս ունի, ընդ որում՝ Մոսկվան չի պատրաստվում ինչ-որ որոշումներ պարտադրել, ուրբաթ հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը «Известия»-ի հարցազրույցում։
«Իհարկե, Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները ոչ թե պարզապես ռիկոշետով, այլ, հաստատ, կռանով կհարվածեն մեր դաշնակիցներին, տնտեսական եւ առեւտրային մերձավոր գործընկերներին եվրասիական տարածքում։ Եվ պատժամիջոցների թեման առկա է եղել մեր եվրասիական օրակարգում արդեն երկար ժամանակ»,- ասել է փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ «դժվար է պատկերացնել, թե ով կփոխարինի Ռուսաստանին ԵԱՏՄ-ի շուկաներում՝ հաշվի առնելով այն, որ մենք ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի, աշխատուժի ազատ տեղաշարժ ունենք»։
«Եվրասիական մեր գործընկերների համերաշխության հույսն ունենք, հույս ունենք, որ այս ծանր ժամանակներում մենք կկարողանանք դիմանալ։ Կա գործիքների մի ամբողջ զանգված, որոնք, ինչպես նախազգուշացրել էինք, պետք է մտցնել, եւ դրանք օգտագործվել են՝ հաշվարկներ ազգային արժույթներով, մեր տարածաշրջանային զարգացման բանկերի ներգրավման հնարավորություններ ֆինանսավորման համար»,- ասել է Պանկինը։

The anti-Russian sanctions will hit with a "sledge" Moscow's partners in the Eurasian Union (EEU). But Russia hopes for solidarity; moreover, Moscow is not going to impose any decisions. Russian Deputy Foreign Minister Aleksandr Pankin stated this in an interview with Izvestia on Friday.
"Of course, the sanctions against Russia will hit not just with a ricochet, but definitely with a “sledge” our allies, close economic and trade partners in the Eurasian space And the topic of sanctions has been on our Eurasian agenda for a long time already," said the Russian deputy FM.
According to him, "it is difficult to imagine who will replace Russia in the EEU markets, taking into account that we have free movement of goods, services, capital, labor."
"We hope for the solidarity of our Eurasian partners, we hope that we will be able to endure in these difficult times. There is a whole range of tools that, as we had warned, need to be included. And they have been used—calculations in national currencies, opportunities for the engagement of our regional development banks for financing," said Pankin.