Կյախտայում հրաժեշտ կտան Պսկովի գվարդիական դեսանտա-գրոհային դիվիզիայի զինծառայող, 18-ամյա Դավիթ Հարությունյանին։ Նա մահացել է մարտի 1-ին Ուկրաինայում հատուկ օպերացիայի ժամանակ՝ իր 19-րդ տարեդարձից ընդամենը մի քանի օր առաջ։
«Կյախտա-ինֆո 24/7»-ի փոխանցմամբ՝ Դավիթ Հարությունյանը ծնվել է 2003 թվականի մարտի 8-ին Կյախտայում։ Սովորել է Կյախտայի թիվ 3 միջնակարգ դպրոցում։ 2018-ին 9-րդ դասարանն ավարտելուց հետո ընդունվել է Բուրյաթի շինարարական եւ արդյունաբերական տեխնոլոգիաների հանրապետական քոլեջ, որն ավարտել է 2021-ին՝ ստանալով ավտոմեխանիկի մասնագիտություն։ 2021-ի գարնանը զորակոչվել է ռուսական բանակ եւ ծառայության է ուղարկվել Պսկովում տեղակայված 76-րդ գվարդիական դեսանտա-գրոհային դիվիզիայի 344-րդ գվարդիական դեսանտա-գրոհային գնդում։ Դավիթը երդում տալուց հետո պայմանագիր էր կնքել զինվորական ծառայության մասին:
2022-ի փետրվարին գնդի կազմում մասնակցել է «Դաշնակցային վճռականություն» միջազգային զորավարժություններին:
Մասնակցել է Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների տարածքում իրականացված հատուկ օպերացիային:
«2022 թվականի մարտի 1-ին շարքային Հարությունյանը գումարտակային մարտավարական խմբի շարասյան կազմում առաջ շարժվելու առաջադրանք էր ստացել։ Բնակավայրն անցնելիս շարասյունը հակառակորդի հրետանային կրահերթի տակ էր ընկել, ինչի հետեւանքով ինքնագնաց հրետանային շարասյունը խոցվել եւ շեղվել էր ընթացքից։ Դավիթը ստանձնել էր մարտական մեքենայի հրամանատարությունը, անվանականչ էր կազմակերպել մարտական մեքենայի անձնակազմի շրջանում եւ պարզել, որ վարորդը կորցրել է գիտակցությունը։ Վճռական գործելով՝ նա դուրս էր բերել ընկերոջը մեքենայից եւ ինքնուրույն տարել ապաստարան։ Ապաստարանի ճանապարհին Դավիթը մի քանի բեկորային վնասվածք էր ստացել մեջքի շրջանում։ Նա կարողացել էր անգիտակից ընկերոջ հետ հասնել ապաստարան, սակայն Դավիթի ստացած վերքերը մահացու էին: Մարտական պարտքը կատարելիս ցուցաբերած քաջության, խիզախության եւ նվիրումի համար շարքային Հարությունյան Դ. Ա.-ն Արիության շքանշանի (հետմահու) է ներկայացվել»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

According to the Kyakhta-info 24/7, Davit Harutyunyan was born on 8 March, 2003, in Kyakhta. He studied at Kyakhta Secondary School No. 3. After graduating from 9th grade in 2018, he entered college, graduated in 2021, getting a profession of auto mechanic. In the spring of 2021 he was drafted into the Russian Army and sent to serve in the 344th Guards Airborne Assault Regiment of the 76th Guards Airborne Assault Division stationed in Pskov. After taking the oath, Davit signed a contract of military service.
In February 2022 he participated as part of the regiment in the international exercise "Allied Resolute", according to the results of which he was noted in the best way by the unit's command.
He took part in a special operation in the territory of the Donetsk and Luhansk people's republics.
"On 1 March, 2022, Harutyunyan received the task of advancing as part of the column of the battalion-tactical group. While passing a populated area, the column came under enemy artillery fire, as a result of which the self-propelled artillery unit was hit and lost its course. Davit took command of the combat vehicle, organized a roll call among the crew of the combat vehicle, found out that the driver mechanic was unconscious. Acting decisively, he pulled his comrade out of the vehicle and carried him to a hideout. On the way, Davit received several shrapnel wounds in his back. He managed to get his unconscious comrade to the hideout, but his wounds proved fatal. For courage, bravery and selflessness displayed in the performance of military duty, D.A. Harutyunyan was awarded the Order of Courage (posthumously)," the statement said.