ԱՄՆ-ն ընդլայնել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները՝ ներառելով ռազմական գերատեսչությունների ղեկավարներին, ինչպես նաեւ նոր միջոցներ է կիրառել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դեմ։
ԱՄՆ Պետդեպը պատժամիջոցներ է սահմանել 11 ռուս զինվորականի, այդ թվում՝ պաշտպանության մի քանի փոխնախարարի եւ ՌԴ ազգային գվարդիայի ղեկավար Վիկտոր Զոլոտովի նկատմամբ։
Պատժամիջոցները սառեցնում են ԱՄՆ-ի բոլոր ակտիվները, որոնք կարող են ունենալ նրանք, ում դեմ դրանք ուղղված են, եւ, որպես կանոն, արգելում են ամերիկացիներին գործ ունենալ դրանց հետ:
ԱՄՆ ֆիննախը հայտարարել է չորս ռուսաստանցու եւ մեկ կազմակերպության նկատմամբ պատժամիջոցների մասին, որոնց մեղադրել է Սերգեյ Մագնիտսկու մահվան հետ կապված իրադարձությունների կոծկման կամ իրավապաշտպան Օյուբ Տիտիեւի նկատմամբ մարդու իրավունքների ոտնահարման մեջ։
Ֆիննախի հայտարարության մեջ ասված է, որ ուժեղացնում է Լուկաշենկոյի դեմ պատժամիջոցները, ինչի կապակցությամբ ցուցակում հայտնվել է նաեւ նրա կինը:

The United States expanded sanctions against Russia to include the heads of military departments, as well as introduced new measures against President of Belarus Alexander Lukashenko.
The US State Department announced sanctions against 11 Russian military leaders, including several Deputy Defense Minister and Chief of the Russian National Guard Viktor Zolotov.
The sanctions freeze any US assets that may be in the possession of those they target and generally prohibit Americans from dealing with them.
The Treasury Department announced sanctions against four Russians and one organization it accused of being involved in covering up the death of Sergei Magnitsky or in human rights abuses against human rights defender Oyub Titiev.