«ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 44-օրյա պատերազմից հետո եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը խոսում են խաղաղության հաստատման մասին, եւ որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման բանակցություններ կազմակերպելու համար, ArmLur.am-ը մի քանի հարցեր է ուղղել Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
«Ցանկացած առաջարկ, որը թույլ կտա կողմերի միջեւ բանակցություններ վարել եւ հասնել խաղաղության, ինքնին լավ է: Որքան ես գիտեմ, կողմերը շահագրգռված են առաջ շարժվել այն առաջարկների հիման վրա, որոնք հանրությանը հասանելի են դարձել 2022 թվականի մարտի 14-ին», -նշել է նա։
Դիտարկմանը՝ արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է այս փուլում առանց նախապայմանների խաղաղություն հաստատել, նա նշեց. «Ես ենթադրում եմ, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը, երբ նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ, նկատի կունենան իրենց դիրքորոշումներն ու հիմնական շահերը։ Այլ կերպ դժվար թե լինի։ Կարևոր կլինի, որ երկու կողմերն էլ պատրաստ լինեն փոխզիջումների և բանակցությունների ընթացքում փոխադարձ ընդունելի արդյունքներ փնտրեն։ Այս ոգով Եվրամիությունը ողջունում է անցյալ շաբաթ արված հայտարարությունները»։
Հավելենք, որ այս հարցերը ԵՄ ներկայացուցչին ուղղվել է մինչև Արցախում մարտի 24-ից սկսված լարվածությունը»:

Given the fact that after the 44-day war, both Armenia and Azerbaijan are talking about establishing peace, and that the Armenian MFA turned to the OSCE Minsk Group Co-Chairs to organize negotiations on signing a peace agreement with Azerbaijan, ArmLur.am sent a number of questions to the EU Special Representative for South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar, the Zhoghovurd newspaper reported.
Any proposal that will allow negotiations between the parties and achieve peace is good. The parties are interested in moving forward on the basis of those proposals that became public on March 14, 2022, Klaar said.
When asked whether Azerbaijan is ready to establish peace at this stage without preconditions, he noted that when Armenia and Azerbaijan sit down at the negotiating table, they will have in mind their positions and main interests. It is unlikely to be otherwise.
It will be important that both sides are ready to seek mutually acceptable results in the course of compromises and negotiations. In this spirit, the European Union welcomes the statements made last week, he added.
These questions were addressed to the EU representative before the increase in tension in Artsakh, which has been observed since March 24, Zhoghovurd noted.