«ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 44-օրյա պատերազմից հետո եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը խոսում են խաղաղության հաստատման մասին, եւ որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման բանակցություններ կազմակերպելու համար, ArmLur.am-ը մի քանի հարցեր է ուղղել Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
«Ցանկացած առաջարկ, որը թույլ կտա կողմերի միջեւ բանակցություններ վարել եւ հասնել խաղաղության, ինքնին լավ է: Որքան ես գիտեմ, կողմերը շահագրգռված են առաջ շարժվել այն առաջարկների հիման վրա, որոնք հանրությանը հասանելի են դարձել 2022 թվականի մարտի 14-ին», -նշել է նա։
Դիտարկմանը՝ արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է այս փուլում առանց նախապայմանների խաղաղություն հաստատել, նա նշեց. «Ես ենթադրում եմ, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը, երբ նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ, նկատի կունենան իրենց դիրքորոշումներն ու հիմնական շահերը։ Այլ կերպ դժվար թե լինի։ Կարևոր կլինի, որ երկու կողմերն էլ պատրաստ լինեն փոխզիջումների և բանակցությունների ընթացքում փոխադարձ ընդունելի արդյունքներ փնտրեն։ Այս ոգով Եվրամիությունը ողջունում է անցյալ շաբաթ արված հայտարարությունները»։
Հավելենք, որ այս հարցերը ԵՄ ներկայացուցչին ուղղվել է մինչև Արցախում մարտի 24-ից սկսված լարվածությունը»:

Учитывая тот факт, что после 44-дневной войны и Армения, и Азербайджан говорят об установлении мира, и что МИД Армении обратился к сопредседателям Минской группы ОБСЕ для организации переговоров вокруг подписания соглашении о мире с Азербайджаном, ArmLur.am направил ряд вопросов спецпредставителю ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаару. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Любое предложение, которое позволит вести переговоры между сторонами и достичь мира, само по себе хорошо. Насколько мне известно, стороны заинтересованы в продвижении вперед на основе тех предложений, которые стали достоянием общественности 14 марта 2022 года», - заявил Клаар.
На вопрос, готов ли Азербайджан на данном этапе установить мир без предварительных условий, он ответил: «Я предполагаю, что когда Армения и Азербайджан сядут за стол переговоров, то они будут иметь в виду свои позиции и основные интересы. Вряд ли будет иначе. Важно будет, чтобы обе стороны были готовы искать взаимоприемлемые результаты в ходе компромиссов и переговоров. В этом духе Европейский Союз приветствует заявления, сделанные на прошлой неделе».
Добавим, что эти вопросы были адресованы представителю ЕС до роста напряженности в Арцахе, которая наблюдается с 24 марта», - отмечает «Жоховурд».