ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շաբաթ օրը մեկնում է Իսրայել, որտեղ իր այցի ընթացքում կմասնակցի իսրայելա-արաբական գագաթաժողովին, հայտնում է Reuters-ը։
Գագաթաժողովում, ամենայն հավանականությամբ, կքննարկվեն Իրանի շուրջ միջուկային բանակցությունները եւ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտնել է, որ Բլինքենը կիրակի կհանդիպի Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի հետ, որը փորձում է միջնորդ հանդիսանալ Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի միջեւ մեկ ամիս շարունակվող հակամարտության մեջ։
Իսրայելի արտգործնախարար Յաիր Լապիդի գրասենյակը հայտնել է, որ նա կիրակի եւ երկուշաբթի օրը «պատմական հանդիպման» կհրավիրի Բլինքենին եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Բահրեյնի, Մարոկկոյի եւ Եգիպտոսի գործընկերներին:
Գագաթաժողովը տեղի կունենա Իսրայելի հարավում գտնվող Սդե Բոկեր ֆերմային տնտեսությունում գտնվող շքեղ հյուրանոցում, որտեղ թոշակի անցնելուց հետո ապրել եւ հուղարկավորվել է երկրի հիմնադիր հայր եւ առաջին վարչապետ Դավիդ Բեն Գուրիոնը:
Ուղեւորության ընթացքում Բլինքենը կայցելի Արեւմտյան ափ, Մարոկկո եւ Ալժիր, ինչպես նաեւ կանդրադառնա Իրանին եւ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին։
Նա Ռամալլահում կհանդիպի Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասի հետ, ասվում է Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ։

US Secretary of State Antony Blinken is flying to Israel on Saturday, where he will attend an Israeli-Arab summit during his visit, Reuters reported.
The summit is likely to discuss the nuclear talks on Iran and the situation in Ukraine.
Blinken will meet Israeli Prime Minister Naftali Bennett on Sunday, the US State Department said. Bennett is trying to mediate a conflict between Ukraine and Russia that has been going on for a month.
The office of Israeli Foreign Minister Yair Lapid said he would convene Blinken and colleagues from the United Arab Emirates, Bahrain, Morocco and Egypt for a "historic meeting" on Sunday and Monday.
The summit will be held at a luxury hotel on the desert farm of Sde Boker in southern Israel, where the country's founding father and first prime minister, David Ben-Gurion, retired and was buried.
During the trip, Blinken will visit the West Bank, Morocco and Algeria, as well as pay attention to Iran and regional security issues.
He will meet with Palestinian President Mahmoud Abbas in Ramallah, the State Department said in a statement.