Սլովակիան անցկացրել է ռուսական գազի փոխարինման շուրջ բանակցությունների առաջին փուլը Կատարի հետ, հայտնել է Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Իվան Կորչոկը: Նրա խոսքով՝ երկրում կիրառվող գազի 85 տոկոսը ստացվում է Ռուսաստանից, փոխանցում է «Կոմերսանտը»:
«Ես այսօր բանակցություններ եմ վարել Կատարի ներկայացուցիչների հետ այդ երկրից հեղուկ բնական գազի մատակարարումների հնարավոր տարբերակների մասին»,- ասել է Սլովակիայի ԱԳՆ ղեկավարը Դոհայում անցկացվող համաժողովում:
Բանակցություններ Կատարի հետ վարում են նաև ԱՄՆ-ն եւ ԵՄ երկրները: Կատարի հետ համագործակցության մասին արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Գերմանիան: Կատարի իշխանությունները հայտարարել են, որ ռուսական գազի մատակարարումների փոխարինումը դեռեւս «գործնականում անհնար» է, քանի որ երկրի ներկայիս հզորությունը գազի ոլորտում չեն բավարարի եվրոպական պահանջարկը:

Foreign and European Affairs Minister Ivan Korcok said, during the Doha Forum on Sunday, that Slovakia is negotiating with Qatar about natural gas supplies’ possible options from this country to replace supplies to Slovakia from Russia, RIA Novosti reported.
"Today I held talks with representatives of Qatar about possible options for the supply of liquefied natural gas from this country," Korcok said.
Also, the minister reminded that 85% of the natural gas used in Slovakia comes from Russia.
But the Qatari Minister of State for Energy Affairs, Saad Sherida Al-Kaabi, said that it would not be possible to replace Russian natural gas in Europe with that gas from other producers in one day, as it would take five to seven years. He added that Qatar’s current natural gas capacity would not meet European demand.