Հնդկաստանը կշարունակի նավթ գնել Ռուսաստանից, քանի որ նրա ժողովուրդը նավթի կարիք ունի զեղչով համաշխարհային գների աճից հետո: Այս մասին հայտարարել է ֆինանսների նախարար Նիրմալա Սիթհարամանը, հաղորդում է News18-ը։
«Հնդկաստանի ազգային շահերը, էներգետիկ խնդիրները պետք է լինեն առաջին տեղում: Մենք արդեն սկսել ենք ռուսական նավթ գնել։ Եթե մեզ ավելի ցածր գներ են առաջարկում, ինչո՞ւ չենք կայացնում այնպիսի որոշում, որը օգուտ կբերի մարդկանց»,- ասել է նա։
Նա հավելել է, որ Հնդկաստանը պետք է նվազեցնի իր կախվածությունը հանածո վառելիքից։ «Կլիմայի փոփոխությունը խնդիր է, որը մենք պետք է գիտակցենք, եւ ի շահ ժողովրդի՝ մենք պետք է հանածո վառելիքից անցնենք վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին՝ բախվելով գազի արտադրության մարտահրավերների, քանի որ պաշարները սպառվում են, եւ գներմ աճում են»,- ասել է նա։

Индия продолжит закупать нефть у России, поскольку его народу нужна нефть со скидкой после скачка мировых цен. Об этом заявила министр финансов Нирмала Ситхараман, передает News18.
«Национальные интересы Индии, энергетические проблемы должны быть на первом месте. Мы уже начали покупать российскую нефть. Если нам предлагают более низкие цены, почему бы нам не принять решение, которое принесет пользу людям», — сказала она.
Она добавила, что Индия должна снизить зависимость от ископаемого топлива. «Изменение климата — это проблема, которую мы должны осознавать, и в интересах людей мы должны перейти от ископаемого топлива к возобновляемым источникам энергии, сталкиваясь с проблемами производства газа в качестве заменителя топлива, поскольку запасы истощаются, а цены растут».