ՄԱԳԱՏԷ-ն Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հետ առանձին-առանձին համաձայնեցրել է ուկրաինական միջուկային կառույցների անվտանգության ապահովման մեխանիզմը՝ կապված ռուսական ռազմական արշավի հետ: Այս մասին ուրբաթ Վիեննայում հայտարարել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին՝ Ուկրաինա կատարած այցի ավարտին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Պայմանավորվածություն ունեմ մեխանիզմի մասին»,- ասել է Գրոսին լրագրողների հետ զրույցում: - Սակայն այդ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել յուրաքանչյուր կողմի՝ Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի հետ առանձին-առանձին,- հավելել է նա:
Նրա խոսքով՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի օգնությունն Ուկրաինայում ճառագայթման մակարդակի մշտադիտարկման համար տեխնիկական սարքավորումների մատակարարման գործում արդեն սկսվել է, սակայն աջակցության հիմնական փաթեթը կցուցաբերվի հաջորդ շաբաթ: «Մենք սկսում ենք հաջորդ շաբաթ: Մեր օգնության ամբողջական փաթեթը»,- տեղեկացրել է Գրոսին:

The IAEA has agreed separately with Ukraine and Russia on a framework mechanism for ensuring the safety of Ukrainian nuclear facilities in connection with war, Rafael Grossi, director-general of the International Atomic Energy Agency (IAEA), said.
His remarks came in Vienna on Friday following his visit to Ukraine, TASS reported.
"I have an agreement on a framework mechanism," Grossi told reporters. "However, this agreement is reached separately with each side - Ukraine and Russia," he added.
He said IAEA assistance in delivering technical equipment to monitor radiation levels in Ukraine has already begun, but the main set of support will come next week.