Մոսկվայի եւ Բաքվի դիրքորոշումները միջազգային հարցերում մոտ են եւ հիմնականում համընկնում են։ Այս մասին ասվում է ռուս-ադրբեջանական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ ՌԴ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Երկրները սերտորեն համագործակցում են ԱՊՀ շրջանակում, փոխգործակցում են եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում։ Միջազգային հարթակներում, ներառյալ՝ ՄԱԿ-ը եւ ԵԱՀԿ-ն, մեր երկրները ավանդաբար աջակցում են միմյանց, վճռականորեն մերժում են ռասիզմի, այլատյացության, նեոնացիզմի, ազգության, լեզվի կամ կրոնի վրա հիմնված խտրականության ցանկացած դրսեւորում։ Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը համերաշխություն են ցուցաբերում նաեւ նացիզմը հերոսացնելու փորձերի եւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքները վերանայելու եւ պատմությունը կեղծելու փորձերին դիմակայելու հարցում։
Առանձնահատուկ ուշադրություն է հատկացվում Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին։ Անվերապահ գործոն է մնում 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ համաձայնագրերին նվիրվածությունը, որը կոչված է ապահովելու երկարաժամկետ խաղաղություն, կայունություն եւ բարգավաճում այս տարածաշրջանում։
Շատ խորհրդանշական է, որ Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը նոր կարգավիճակով են նշում դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը։ Ս․թ․ փետրվարի 22-ին Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ստորագրել են Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիրը։ Այս փաստաթղթի դրույթներն ուղղված են ապագային։ Նոր դաշնակցային հարաբերությունները նախկինի պես կշարունակեն աստիճանաբար զարգանալ բարիդրացիության, հավասարության եւ միմյանց շահերը հաշվի առնելու ամուր ավանդույթների հիման վրա։ Սա լիովին համապատասխանում է Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների երկարաժամկետ շահերին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Позиции Москвы и Баку в международных делах близки или во многом совпадают. Об этом говорится в сообщении МИД РФ по случаю 30-летия установления российско-азербайджанских дипломатических отношений
Страны плотно сотрудничают в рамках СНГ, взаимодействуем в контексте интеграционных процессов на евразийском пространстве. «На международных площадках, включая ООН и ОБСЕ, наши страны традиционно поддерживают друг друга, демонстрируют решительное неприятие любых проявлений расизма, ксенофобии, неонацизма, дискриминации по национальному, языковому или религиозному признаку. Россия и Азербайджан также солидарны в противодействии попыткам героизации нацизма и пересмотра итогов Второй мировой войны и фальсификации истории.
Особое внимание уделяется вопросам региональной безопасности на Южном Кавказе. Приверженность соблюдению трехсторонних договоренностей на высшем уровне от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г. остается безусловным фактором, призванным обеспечить в этом регионе долгосрочный мир, стабильность и процветание.
Весьма символично, что Россия и Азербайджан отмечают 30-летний юбилей дипотношений в новом качестве. 22 февраля с.г. в Москве президентами Владимиром Путиным и Ильхамом Алиевым подписана Декларация о союзническом взаимодействии между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой. Положения этого документа устремлены в будущее. Новые союзнические отношения продолжат как и прежде поступательно развиваться на основе прочных традиций добрососедства, равноправия и учета интересов друг друга. Это в полной мере отвечает долгосрочным интересам народов России и Азербайджана», - отмечается в сообщении.