Մոտ 3000 հայեր Ուկրաինայից հատել են Լեհաստանի սահմանը (նկատի ունի Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների սկսվելուց ի վեր-խմբ.): Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը։
Նա բացատրեց, որ սա տասնմեկերորդ ամենամեծ ազգային խումբն է, որը հատել է Լեհաստանի սահմանը Ուկրաինայից։ «Մինչ օրս 2,4 միլիոն փախստական Ուկրաինայից հատել է Լեհաստանի հետ սահմանը»,- հավելեց դեսպանը։
«Հայաստանի ԱԳՆ-ին տեղեկացվել է, որ Բուխարեստի եւ Վարշավայի դեսպանությունների ներկայացուցիչները համակարգում են Ուկրաինայից հայ փախստականների տարհանումը»,- հավելեց Չեպլակը։
Դիվանագետն ասաց, որ լեհական «LOT» ավիաընկերությունը վերսկսել է թռիչքները Լեհաստանից Հայաստան եւ հակառակ ուղղությամբ։

Approximately 3,000 Armenians have crossed the Polish border from Ukraine (since the start of military operations in Ukraine - ed.), Polish Ambassador to Armenia Pawel Cieplak said.
His remarks came at a meeting with journalists on Tuesday.
He noted that this is the eleventh largest national group to cross the border of Poland from Ukraine. "To date, 2.4 million refugees have crossed the border into Poland from Ukraine," the ambassador added.
According to him, Armenians in Poland are supporting their compatriots from Ukraine to receive them in their homes. "The Armenian Foreign Ministry learned that embassy representatives from Bucharest and Warsaw are coordinating the evacuation processes of Armenian refugees from Ukraine," he added.