Բելառուսն ապրիլից ռուսական ռուբլու է անցնում գազի դիմաց հաշվարկներում։ Բելառուսի կառավարության տվյալներով՝ համապատասխան փաստաթղթերն այսօր Սանկտ Պետերբուրգում ստորագրել են էներգետիկայի նախարար Վիկտոր Կարանկեւիչը եւ «Գազպրոմ» ՓԲԸ-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը։
«Ավելին, ապրիլի 1-ից մատակարարվող բնական գազի սակագինն ավելի շահավետ է դարձել, քան նախատեսված էր մինչ այսօր գործող պայմանագրով։
Հաշվի առնելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ մոտ ապագայում կառավարությունը որոշումներ կկայացնի՝ սպառողների վրա սպառվող բնական գազի գնային բեռը նվազեցնելու համար»,- նշվում է զեկույցում։

Belarus will switch to Russian rubles in settlements for gas in April. According to the government of Belarus, the relevant documents were signed today in St. Petersburg by Minister of Energy Viktor Karankevich and Chairman of the Management Board of PJSC Gazprom Alexey Miller.
"Moreover, the price for the natural gas supplied starting from 1 April has become more favorable than it was stipulated by the agreement in force up to now.
Taking into account the agreements, the government will decide in the near future to reduce the price burden on consumers for consumed natural gas," the statement said.