Ճապոնիան անհանգստացած է Ճապոնական ծովում Ռուսաստանի կողմից անցկացվող թեւավոր հրթիռների փորձարկումներով։
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Յոսիմասա Հայասին Մոսկվային կոչ է արել «ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է մեծացնել լարվածությունը Հյուսիսարեւելյան Ասիայում»։ Նա ընդգծել է, որ Ճապոնիան «խստորեն դատապարտում է» Ռուսաստանի ագրեսիան Ուկրաինայի դեմ, քանի որ այդպիսով «խախտվում է միջազգային կարգը»։
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Նոբուո Կիսին ասել է, որ Մոսկվան «ձգտում է ցուցադրել իր ուժը Հեռավոր Արեւելքի տարածաշրջանում» եւ «արդիականացնել իր ռազմածովային հզորությունը»։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի երկու սուզանավերը հաջողությամբ իրականացրել են «Կալիբր» թեւավոր հրթիռների փորձնական արձակումներ Ճապոնական ծովում։
ՌԴ ՊՆ-ն նշել է, որ թեւավոր հրթիռները հաջողությամբ խոցել են կեղծ հակառակորդին, զորավարժություններին մասնակցել է նավատորմի ավելի քան 15 նավ։

In Japan, they became concerned about the tests of cruise missiles conducted by Russia in the Sea of Japan.
Foreign Minister Yoshimasa Hayashi urged Moscow to refrain from any action that could increase tensions in Northeast Asia, noting that Japan strongly condemns Russia's aggression against Ukraine as it shakes the foundations of the international order.
Japan's Defense Minister Nobuo Kishi said Moscow was seeking to demonstrate its strength in the Far East region and to modernize its naval power.
The Russian Defense Ministry reported that two submarines of the Pacific Fleet successfully conducted test launches of Caliber cruise missiles from a submerged position in the Sea of Japan.
The ministry said that the cruise missiles successfully hit a mock enemy, more than 15 ships of the fleet took part in the exercises.