«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Հունիսին Երեւանում կայանալու է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 15-ամյակին նվիրված նիստը, որի նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն սկսվել են: Երեկ Նիկոլ Փաշինյան-Վլադիմիր Պուտին հանդիպումից հետո հայտարարություն եղավ այն մասին, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունիսին պետք է այցելի Հայաստան հենց այդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Նշենք, որ վերջին անգամ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստան էր ժամանել 2019 թվականին՝ ԵԱՏՄ նիստին: Այդ ժամանակ լայն մեկնաբանման առարկա դարձավ այն հանգամանքը, որ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ չէր գնացել եւ օդանավակայանում չէր դիմավորել Վլադիմիր Պուտինին: Նկատենք՝ երեկ էլ Փաշինյանին Մոսկվայում դիմավորել էր ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն:
Եվ մինչ ՀԱՊԿ նիստի նախապատրաստական աշխատանքներն ենն ընթանում, սկսվել են կրկին քննարկումներն այն հարցի շուրջ, թե արդյոք այս անգամ ՀՀ վարչապետը կդիմավորի ՌԴ նախագահին: Հիշեցնենք, որ դեռ փետրվարի 21-ին Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցի ժամանակ Հայաստանի վարչապետին հրավիրել է գարնանը պաշտոնական այցով մեկնել Մոսկվա: Հայաստանի վարչապետն իր հերթին Վլադիմիր Պուտինին հրավիրել էր Հայաստան:
Հավելենք, որ հանդիպումից հետո հինգ էջից բաղկացած հայտարարության տեքստ է տարածված, որտեղ անդրադարձ կա ղարաբաղյան հարցին, եւ ընդգծվում է այդ հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի եւ փորձի օգտագործման կարեւորությունը՝ նրա միջազգային մանդատին համապատասխան»:

YEREVAN. – Zhoghovurd daily of the Republic of Armenia (RA) writes: A session dedicated to the 15th anniversary of the CSTO Parliamentary Assembly will be held in Yerevan in June, the preparatory work for which has already begun. After the [RA PM] Nikol Pashinyan-[Russian Federation (RF) President] Vladimir Putin meeting [in Moscow] yesterday, there was an announcement that RF President Vladimir Putin shall visit Armenia in June to take part in that very session.
Let us note that the last time RF President Vladimir Putin had arrived in Armenia was in 2019—to the EEU session. At that time, the fact that Nikol Pashinyan had not personally gone and met Vladimir Putin at the airport became a subject of wide commentary. Let us note: yesterday Pashinyan was met in Moscow [airport] by RF Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko.
And while the preparatory work for the [upcoming] CSTO session [in Armenia] is underway, discussions have started again on whether this time the RA Prime Minister will meet the RF President [at the airport].