Փաշինյան–Պուտին հանդիպման արդյունքներով ընդունված 30 կետից բաղկացած հայտարարությունում խաղաղության օրակարգին անդրադարձ կա, այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հաղորդավար Պետրոս Ղազարյանի հարցին, թե հանրության շրջանում կա դժգոհություն, թե խաղաղության օրակարգին այդ փաստաթուղթը չի անդրադառնում։
«Խաղաղության օրակարգը ներառում է ԼՂ հիմնախնդրի լուծում, ԼՂ հիմնախնդրի մասին կա կետ, կա նաև ապաշրջափակման մասին կետ։ Գիտեք, որ ապաշրջափակումը լայն կոնտեքստում հանդիսանում է խաղաղության օրակարգի մաս։ Եվ այդ առումով Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը լայն կոնտեքստում կրկին խաղաղության օրակարգի մաս է։ Առանձին որպես «խաղաղության օրակարգ» բառ/ձևակերպում նշված չէ, բայց այն կետերը, որոնց անդրադարձ կա 30 կետանոց հայտարարությունում, դրանք բոլորը վերաբերում են նաև խաղաղության օրակարգին։ Եվ պատրաստակամությունը աջակցություն ցուցաբերելու, այդ կետերով առաջ գնալու նաև աջակցություն է խաղաղության օրակարգը առաջ տանելուն»,– ասել է նա։
Հաղորդավարը նշել է, որ այդ փաստաթղթում չի խոսվում այն հրատապ անհրաժեշտության մասին, որ պետք է առաջ գնալ ու հիմա լուծել ԼՂ հիմնադիրը, ինչին Արմեն Գրիգորյանը պատասխանել է՝ ասելով, որ Հայաստանն աշխատում է իր բոլոր գործընկերների հետ, որպեսզի փորձի այս օրակարգն առաջ տանի։
«Ռուսաստանը ևս մաս է կազմում այս օրակարգը առաջ տանելուն։ Գիտեք, որ Ռուսաստանը նույնիսկ պաշտոնյա է նշանակել, պարոն Խովաևը, որը պետք է մասնակցություն ունենա խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու գործում։ Կարևորը, որ այս տեքստը պետք չէ առանձին նայել, այս տեքստն ունի ենթավերնագրեր կամ մասեր։ Հղում կատարելը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններին նշանակում է նաև, ընդհանուր առմամբ, խաղաղության օրակարգին անդրադարձ կատարել։ Բացի դրանից, կան նաև հայտարարություններ, դիրքորոշումներ։ Եվ ինչպես նշեցի, պարոն Խովաևի պաշտոնի նշանակումը ևս խոսում է խաղաղության օրակարգի մասին։ Տեքստը միայն գրված բառերը չեն, այլ ավելի լայն կոնտեքստ ունի»,– ասել է նա։
Հաղորդավարը մեջբերել է հայտարարության 9-րդ կետը, որում խոսվում է միակողմանի սահմանափակումների անթույլատրելիության մասին և նշել, որ դա հիշեցնում է ՌԴ–ի նկատմամբ Արևմուտքի կողմից կիակողմանիորեն սահմանված պատժամիջոցները։ Արդյո՞ք Հայաստանը հանձնառություն է ստանձնում ՌԴ-ի հետ միասին հաղթահարել այդ պատժամիջոցներ։ Սրան ի պատասխան ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ասել է․
«Մենք որևէ անդրադարձ դրան չենք կատարել։ Ինչ վերաբերում է սահմանափակումներին, ավելի գլոբալ եթե նայեք, գիտեք, որ պարենային անվտանգության խնդիրներ են առաջացել նույնիսկ Հայաստանի և Ռուասաստանի միջև։ Ռուսաստանի կողմից որոշակի սահմանփակումներ մտցնելը պարենային արտահանման հարցերով, խնդիրներ էր առաջացել։ Իհարկե, այս պահին մենք ավելի շատ մոտ ենք լուծումներին, կարծում եմ, որ շուտով լուծումներ կունենանք։ Եվ անդրադարձը, որ հիմնականում վերլուծական շրջանում կատարում են, կարծում եմ գույները մգեցնում են, քանի իրականությունը կա»։

Заявление из 30 пунктов, принятое по итогам встречи премьер-министра Никола Пашиняна и президента РФ Владимира Путина, касается мирной повестки. Об этом заявил секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян в эфире Общественного телевидения, отвечая на вопрос ведущего Петроса Казаряна, есть ли общественное недовольство тем, что документ не затрагивает вопросы «мирной повестки».
«Мирная  повестка включает  урегулирование нагорно-карабахского конфликта, есть пункт о нагорно-карабахском конфликте, есть  также пункт о разблокировании. Вы знаете, что разблокирование является частью мирной повестки в более широком контексте. И в этом смысле нормализация армяно-турецких отношений в широком контексте также  является частью мирной повестки.  Выражение  «мирная повестка» не упоминается отдельно, но все пункты, сделанные в заявлении, относятся к мирной повестке. И  выражается готовность поддержать, продвинуться вперед по этим пунктам, что означает поддержать продвижение мирной повестки», — сказал он.
Ведущий отметил, что в документе не упоминается о срочной необходимости двигаться вперед и сейчас решить нагорно-карабахский конфликт, на что Армен Григорян ответил, что Армения работает со всеми своими партнерами, чтобы попытаться продвинуть эту повестку.
«Россия участвует в продвижении этой повестки. Вы знаете, что Россия даже назначила  спецпредставителя, господина (Игоря) Ховаева, который должен участвовать в продвижении мирной повестки.
Важно, что этот текст не нужно рассматривать отдельно, этот текст имеет подзаголовки или части.
Ссылка на трехсторонние заявления  9 ноября 2020 г,  11 января и 26 ноября  2021 г., также означают обращение к мирной повестке в целом. Кроме того, есть заявления, позиции. И, как я уже упоминал, назначение  Ховаева говорит о мирной повестке. Текст — это не просто написанные слова, он имеет более широкий контекст», — сказал он.
Ведущий процитировал 9-ый пункт  заявления, в котором говорится о недопустимости односторонних ограничений, отметив, что это напоминает  о санкциях, введенных против РФ Западом в одностороннем порядке, в связи с чем готова ли Армения преодолеть эти санкции вместе с Россией?
«Мы никоим образом не упоминали об этом. Что касается ограничений, то если смотреть более глобально, то известно, что проблемы с продовольственной безопасностью возникли даже между Арменией и Россией. Введение Россией определенных ограничений на экспорт продовольствия вызвало проблемы. Конечно, на данный момент мы ближе к решениям, я думаю, что решения у нас скоро будут».