Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը վստահ է, որ Հայաստանը կհրաժարվի այսպես կոչված «տարածքային պահանջներից», հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Վստահ եմ, որ հետկոնֆլիկտային ժամանակաշրջանում մեր ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում մենք կվերացնենք Հայաստանի եւ աշխարհի հայերի տարածքային պահանջներն Ադրբեջանի դեմ»,-ասել է նա։
Ալիեւն էլ ավելի հեռուն է գնացել՝ ասելով, որ Ադրբեջանը «տարածքային պահանջներ չունի»։ Եվ դա չնայած այն հանգամանքին, որ Ալիեւը մշտապես տարածքային պահանջներ է ներկայացնում Հայաստանին՝ Զանգեզուրը, Սեւանն ու Երեւանն անվանելով «պատմական ադրբեջանական հողեր»։
Ալիեւը նաեւ հասկացրել է, որ Բաքուն Երեւանի հետ կբանակցի այսպես կոչված «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ բացառապես Ադրբեջանի առաջարկած հինգ կետերի հիման վրա։
«Մենք մտադիր ենք Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցել միայն մեր առաջարկած հինգ հիմնական սկզբունքների հիման վրա։ Ներկայումս երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունները զբաղված են աշխատանքային խմբերի ձեւավորմամբ։ Կարծում եմ, որ մոտ ապագայում պետք է սկսել կոնկրետ բանակցություններ։ Համաձայնագրի տեքստը կարող է շուտով պատրաստվել եւ ստորագրվել»,-ասել է Ալիեւը։

Azerbaijani President Ilham Aliyev is sure that Armenia will renounce its "territorial claims," Azerbaijani media reported.
"I am confident that as a result of our actions in the post-conflict period, we will eliminate the territorial claims of Armenians in Armenia and around the world against Azerbaijan," he said.
Aliyev went even further, saying that Azerbaijan "has no territorial claims" of Armenia—despite the fact that the Azerbaijani leader always presents territorial claims to Armenia, calling Zangezur, Sevan, and Yerevan "historic Azerbaijani lands."
Also, Aliyev made it clear that Baku will negotiate with Yerevan over a "peace agreement" based solely on the five points proposed by Azerbaijan.
"We think to conduct negotiations [with Armenia] on the basis of namely these five principles. Currently, the foreign ministers, ministries of the two countries are forming working groups. And I believe that it is necessary to start concrete negotiations in near future. (…) the text of the agreement can be developed soon, can be signed," Aliyev said in his address at the 5th Congress of World Azerbaijanis—in the Azerbaijani-occupied Armenian city of Shushi, Artsakh (Nagorno-Karabakh).