Կիրակի Հայաստանը նշում է Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցը՝ ոգեկոչելով 1915-1916 թթ. Օսմանյան կայսրությունում սպանված 600 000-ից մինչեւ մեկուկես միլիոն հայերի հիշատակը, գրում է Jpost-ը:
Անցյալ տարի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայերի կոտորածը Ցեղասպանություն է ճանաչել, ինչն առաջացրել է Թուրքիայի վրդովմունքը:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Իսրայելը տուն է հանդիսանում քրիստոնյա հայերի մեծ համայնքի համար, երկիրը դեռեւս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Բայդենի՝ անցյալ տարվա հայտարարությունից հետո Իսրայելի ԱԳ նախարար Յաիր Լապիդը հայտարարել էր, որ «կշարունակի պայքարել Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար»՝ նշելով, որ դա «հրեական պետության բարոյական պարտքն է»
«Մերեց» կուսկացության պատգամավոր Մոսի Ռազը կմասնակցի Հայաստանում կիրակի անցկացվող միջոցառմանը: «Ավելի քան մեկ մլն հայերի կոտորածը մարդկային դաժանության ամենասարսափելի դրսեւորումներից մեկն է»,- շաբաթ հայտարարել է Ռազը:

On Sunday, Armenia marks 107 years since the Armenian Genocide, during which the Ottoman Empire killed between 600,000 and over a million Armenians from 1915 to 1916, Jpost reported.
Last year, US President Joe Biden recognized the massacre of Armenians as genocide, which angered Turkey.
Even though Israel is home to a large community of Christian Armenians, it has not yet recognized the massacres of Armenians as genocide. Following Biden's announcement last year, Foreign Minister Yair Lapid said he would continue to fight for Israeli recognition of the Armenian Genocide; this is our moral responsibility as a Jewish state.
MP from the Meretz party Mossi Raz will take part in the anniversary ceremony in Armenia on Sunday.
"The massacre of more than a million Armenians is one of the most horrific manifestations of human cruelty," said Raz on Saturday. "The time has come for Israel to remember those who perished and to tell their story. This is our duty as Jews and our duty as human beings. It is a great honor for me to represent the Knesset and Israel in this important position."