Ապրիլի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելություն իրականացրած պատվիրակության ներկայացուցիչներին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ խոսելով այցի նպատակից` 2021թ. արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յոհան Մըրֆին նշել է, որ Հայաստանում են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի պատրաստած վերջնական զեկույցը ներկայացնելու համար:
Հանդիպմանը զրուցել են Հայաստանում խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւոր նշանակությունից` քննարկելով նաեւ ժողովրդավարական երկրների խորհրդարաններում իշխանություն-ընդդիմություն գործակցության եւ փոխազդեցության ձեւերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է 2021թ. հունիսի 20-ի ընտրություններին հաջորդած ժամանակաշրջանին առնչվող օրենսդրական փոփոխություններին եւ Հայաստանում ժողովրդավարության ներկա վիճակին առնչվող հարցերին:
Անդրադարձ կատարելով տարածաշրջանի անվտանգության խնդիրներին` ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դերը` որպես կարեւոր հարթակ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում վստահությունն ամրապնդելու համար` ուշադրություն հրավիրելով ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կողմից արված ագրեսիվ հայտարարություններին: Նա փաստել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության կարելի է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջոցով, որը պետք է ներառի Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը` Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրացման հիման վրա:
Կողմերը խոսել են նաեւ ընտրական համակարգերի միջազգային չափորոշիչներից` այս համատեքստում դիտարկելով հայաստանյան համապետական ընտրությունների արձանագրած ձեռքբերումները:

YEREVAN. – President Alen Simonyan of the Republic of Armenia National Assembly (RA NA) on Wednesday received the representatives of the delegation that carried out an OSCE/ODIHR Observation Mission in Armenia, the NA informed Armenian News-NEWS.am.
Speaking about the aim of the visit, Eoghan Murphy, the Head of the OSCE/ODIHR Observation Mission during the 2021 snap parliamentary election in Armenia, noted that they are in Armenia for presenting the final report prepared by the OSCE/ODIHR.
At the meeting they talked about the importance of the parliamentary diplomacy in Armenia, also discussing the ways of power-opposition partnership and interaction in the parliaments of the democratic countries.
The RA NA President touched upon the legislative amendments on the period followed the June 20, 2021 elections and the issues relating to the current state of democracy in Armenia.
Referring to the security problems of the region, the RA NA President highly appreciated the role of the OSCE Parliamentary Assembly as an important platform for strengthening the trust in the OSCE region, drawing the attention of the OSCE representative to the aggressive announcements by the representatives of Azerbaijan in the OSCE PA. He documented that it could be possible to reach peace in the region only through the settlement of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict, which should include the clarification of the Artsakh status on the basis of the execution of the right to its self-determination by the people of Artsakh.
The sides also spoke about the international standards of the electoral systems, in this context observing the achievements recorded by the nationwide elections in Armenia.