Ապրիլի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելություն իրականացրած պատվիրակության ներկայացուցիչներին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ խոսելով այցի նպատակից` 2021թ. արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յոհան Մըրֆին նշել է, որ Հայաստանում են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի պատրաստած վերջնական զեկույցը ներկայացնելու համար:
Հանդիպմանը զրուցել են Հայաստանում խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւոր նշանակությունից` քննարկելով նաեւ ժողովրդավարական երկրների խորհրդարաններում իշխանություն-ընդդիմություն գործակցության եւ փոխազդեցության ձեւերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է 2021թ. հունիսի 20-ի ընտրություններին հաջորդած ժամանակաշրջանին առնչվող օրենսդրական փոփոխություններին եւ Հայաստանում ժողովրդավարության ներկա վիճակին առնչվող հարցերին:
Անդրադարձ կատարելով տարածաշրջանի անվտանգության խնդիրներին` ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դերը` որպես կարեւոր հարթակ ԵԱՀԿ տարածաշրջանում վստահությունն ամրապնդելու համար` ուշադրություն հրավիրելով ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կողմից արված ագրեսիվ հայտարարություններին: Նա փաստել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության կարելի է հասնել միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջոցով, որը պետք է ներառի Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը` Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրացման հիման վրա:
Կողմերը խոսել են նաեւ ընտրական համակարգերի միջազգային չափորոշիչներից` այս համատեքստում դիտարկելով հայաստանյան համապետական ընտրությունների արձանագրած ձեռքբերումները:

Председатель НС Ален Симонян принял представителей делегации, осуществлявшей наблюдательную миссию БДИПЧ/ОБСЕ. Об этом сообщает пресс-служба НС.
Коснувшись цели визита, глава миссии наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ на внеочередных выборах 2021 года   Йохан Мерфи отметил, что находятся в Армении для представления подготовленного БДИПЧ окончательного доклада.
На встрече обсуждались важность парламентской дипломатии в Армении, формы сотрудничества и взаимовлияния власть-оппозиция в парламентах демократических стран.
Председатель НС затронул   последовавшие за выборами 20 июня 2021 г. законодательные изменения и нынешнее состояние демократии в Армении.
Обратившись к проблемам безопасности региона, спикер НС высоко оценил роль ПА ОБСЕ как важной платформы для укрепления доверия в регионе ОБСЕ, привлек внимание к агрессивным заявлениям представителей Азербайджана в ПА ОБСЕ. Он заявил, что мир в регионе может быть достигнут лишь посредством урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, что должно включать уточнение статуса Арцаха на основе реализации права народа Арцаха на самоопределение.
Стороны коснулись также международных стандартов избирательных систем, рассматривая в этом контексте   зафиксированные достижения общегосударственных выборов в РА.