Վրաստանի կառավարությունը լրացրել է հարցաշարի առաջին մասը, որն անհրաժեշտ է երկրին ԵՄ-ի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու համար, մայիսի 2-ին այն կփոխանցվի Եվրահանձնաժողովին, ուրբաթ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Վրաստանի արտգործնախարար Իլյա Դարչիաշվիլին։ .
«Հարցաշարի առաջին մասը լրացվել է բոլոր պետական ​​մարմինների շատ ակտիվ մասնակցությամբ, մեծ աշխատանք է կատարվել։ Վրաստանի կառավարությունը երկուշաբթի այդ մասը կհանձնի Եվրահանձնաժողովին»,- ասել է նախարարը։ Նրա խոսքով՝ հարցաշարի երկրորդ մասն ավելի տեխնիկական է եւ կոնկրետ, փաստաթղթում կա մոտ 2300 հարց, լրացման աշխատանքները շարունակվում են։
Ի սկզբանե Վրաստանի իշխանությունները նախատեսում էին ԵՄ անդամակցության հայտ ներկայացնել 2024-ին, սակայն Թբիլիսին որոշեց արագացնել գործընթացը։ Երկրին ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելու դիմումը վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ստորագրել էր մարտի 3-ին:

Правительство Грузии заполнило первую часть опросника, который необходим для предоставления стране статуса кандидата в члены ЕС, 2 мая его передадут Еврокомиссии, заявил в пятницу на брифинге глава МИД Грузии Илья Дарчиашвили.
«Первая часть опросника была подготовлена при очень активном участии всех государственных органов, была проделана большая работа. И правительство Грузии в понедельник передаст эту часть Еврокомиссии», - заявил министр. По его словам, вторая часть опросника является более технической и конкретной, в этом документе около 2300 вопросов, работа над его заполнением продолжается.
Изначально грузинские власти планировали подать заявку на членство в ЕС в 2024 году, однако Тбилиси решил ускорить процесс. Премьер Ираклий Гарибашвили подписал заявку о предоставлении стране статуса кандидата на вступление в ЕС 3 марта.