Ամերիկյան Microsoft ընկերությունը կայքում հայտարարություն է հրապարակել, որում բոլոր օգտատերերին կոչ է արել հնարավորինս շուտ դադարեցնել Internet Explorer բրաուզերի օգտագործումը՝ ծրագրի աջակցության մոտալուտ ավարտի պատճառով։
Ծանուցման մեջ օգտատերերին նախազգուշացնում են, որ IE 11-ը՝ կորպորացիայի հայտնի բրաուզերի վերջին տարբերակը, պաշտոնապես կդադարեցնի աջակցությունը հունիսի 15-ին:
«Սպասելու փոխարեն մենք խորհուրդ ենք տալիս պլանավորել ձեր դուրս գալու սեփական ամսաթիվը: Նախապատրաստվելու լավագույն միջոցը մինչեւ հունիսի 15-ը ձեր կազմակերպություններում IE-ի ակտիվոր հեռացումն է»,- ասվում է Microsoft-ի հայտարարության մեջ:
Ընկերությունում նաեւ բրաուզեր են առաջարկել, որին, ըստ նրանց, արժե անցնել IE-ի փոխարեն: Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ դրա համար իդեալական է Edge-ը, որը Internet Explorer-ի հետ համատեղելիության ռեժիմի աջակցություն ունի։ Windows 10-ում եւ Windows 11-ում լռելյայն ընտևված է հենց Edge-ը:

Американская компания Microsoft опубликовала на сайте заявление, в котором призвала всех пользователей как можно раньше отказаться от использования браузера Internet Explorer в связи со скорым окончанием поддержки программы.
В сообщении пользователей компьютеров предупредили, что IE 11, последняя версия знаменитого браузера корпорации, официально перестанет поддерживаться 15 июня.
«Вместо того, чтобы ждать, мы рекомендуем вам запланировать свою собственную дату выхода. Лучший способ подготовиться — заранее вывести IE из эксплуатации в ваших организациях до 15 июня», — говорится в сообщении Microsoft.
В компании пользователям также порекомендовали браузер, на который стоит перейти вместо IE. В сообщении говорится, что для этого идеально подойдет Edge, в котором реализована поддержка режима совместимости с Internet Explorer. В Windows 10 и Windows 11 в качестве браузера по умолчанию выбран именно Edge.