Ամերիկյան Google ընկերությունը715 հազար դոլար կվճարի Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի նախկին փոխվարչապետ Ջոն Բարիլարոյին, տեղեկացրել է The Sydney Morning Herald թերթը։
Այսպիսի որոշում է կայացրել Ավստրալիայի Դաշնային դատարանը։ Նա որոշել է, որ ընկերությանը պատկանող YouTube պլատֆորմում Բարիլարոյի մասին տեղադրված հոլովակները պարունակում են կոռուպցիայի եւ խարդախության կեղծ մեղադրանքներ։ Ինչպես նշվել է դատավճռում, տեսանյութերը «անխիղճ եւ չարամիտ քարոզչությունն էին» ավստրալացի պաշտոնյայի դեմ։
Բացի այդ, տեսանյութերը պարունակում էին թունդ վիրավորանքներ եւ ռասիստական մեկնաբանություններ։ Ինչպես նշել է պարբերականը, ամերիկյան ընկերությունը ոչ մի գործողություն չի իրականացրել, որպեսզի հանի այդ նյութերը կամ սահմանափակի դրանց հասանելիությունը, անգամ Բարիլարոյից եւ նրա փաստաբաններից բողոքներ ստանալուց հետո։

The American company Google will pay 715 thousand dollars to the former Deputy Prime Minister of the Australian state of New South Wales, John Barilaro, The Sydney Morning Herald newspaper reported.
The decision was made by the Federal Court of Australia. He acknowledged that videos posted on the company's YouTube platform about Barilaro contained false accusations of corruption and fraud. The videos were a relentless and vicious campaign against the Australian official, the court said.
The videos contained rude insults and racist comments. According to the publication, the American company has taken no action to remove these materials or restrict access to them, even after receiving complaints from Barilaro and his lawyers.