Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի (մեջլիս) Ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Աբբասզադե Մեշքինին ասել է, որ օրենսդիրները կքննարկեն Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին (NPT) Իրանի անդամակցությունը հնարավորինս շուտ կասեցնելու հարցը, հայտնում է Mehr-ը:
Մամուլի խոսնակը նշել է, որ Իրանը բանակցային գործընթացը կշարունակի այնքան ժամանակ, քանի դեռ դրական արդյունքների չեն հասել եւ չեն ապահովել երկրի ազգային շահերը:
«Եթե բանակցությունները դրական արդյունքներ չունենան, մենք չենք պնդի, որ դրանք շարունակվեն»,- նշել է Մեշքինին եւ հավելել, որ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին Իրանի անդամակցության կասեցումը հնարավորինս շուտ պետք է բծախնդրորեն դիտարկել՝ այս հարցում ճիշտ որոշում կայացնելու համար:
Անդրադառնալով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսիի Իրան կատարած այցին՝ մամուլի խոսնակը նշել է, որ նման այցերի համար անհրաժեշտ է սահմանափակումներ մտցնել, քանի որ վերոնշյալ այցը ոչ մի դրական արդյունք չի տվել։

Пресс-секретарь комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Аббасзаде Мешкини заявил, что законодатели в парламенте (меджлисе) рассмотрят вопрос о приостановке членства в Договоре о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО) в кратчайшие сроки, сообщает Mehr.
Мешкини отметил, что Иран будет продолжать переговорный процесс до достижения положительных результатов и обеспечения национальных интересов страны.
«Если переговоры не принесут положительных результатов, мы не будем настаивать на продолжении переговоров», - сказал он.
Перейдя к вопросу о членстве Ирана в ДНЯО, законодатель сказал, что приостановка членства Ирана в Договоре о нераспространении ядерного оружия должна быть скрупулезно рассмотрена как можно скорее, чтобы правильно принять решение по этому вопросу.
Он также прокомментировал визит генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэля Гросси в Иран и заявил, что необходимо создать ограничения для таких визитов, поскольку его визит в страну не принес никаких положительных результатов.