Կոտայքի մարզում ավտոմատացված համակարգով կառավարվող 5 փոքր հիդրոէլեկտրակայան կկառուցվի:
Կառավարությունն իր այսօրվա` օգոստոսի 11-ի իր նիստում որոշել է «Հով-Խաչ» ՍՊԸ կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրով 2011 թ. սեպտեմբերի 1-ից մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ներմուծվող 300 մլն դրամը գերազանցող արժեքով մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկվող ԱԱՀ վճարման ժամկետը հետաձգել մինչեւ 2014 թ. սեպտեմբերի 1-ը։
Կառավարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ընկերությունը կառուցել եւ 2010 թ. շահագործման է հանձնել «Յոթնաղբյուր-Գառնի» ինքնահոս ջրատարը, որը խմելու եւ ոռոգման ջուր է մատակարարում Կոտայքի մարզի Գառնի, Գեղարդ, Գողթ, Հացավան, Գեղադիր եւ Ողջաբերդ գյուղերին։ Այժմ ՍՊԸ-ն նախատեսում է ջրատար խողովակի երկայնքով կառուցել ամբողջությամբ ավտոմատացված համակարգով կառավարվող 5 փոքր հիդրոէլեկտրակայան` տուրբին-գեներատորների ներմուծման ժամանակ ստանալով ԱԱՀ գումարի մինչեւ 3 տարով հետաձգելու արտոնություն։ ՓՀԷԿ-ի կասկադի շահագործումը նախատեսված է 2012 թ. 3-րդ եռամսյակում։
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դիտարկմամբ ծրագրով արդեն բավական լուրջ եւ արդյունավետ ներդրումներ են իրականացվել ոռոգման համակարգում։ Ծրագիրը բարձր գնահատականի է արժանացել եւ գնահատելին հատկապես այն է, որ շարունակական բնույթ է կրելու։
Բացի այդ, փոփոխելով եւ լրացնելով իր նախկին որոշումներից երկուսը, կառավարությունը 19 մլ 700 հազար դրամ է հատկացրել «Էրեբունի» անտառպետության 51 հա տարածքում ոռոգման համակարգի ստեղծման, ցանկապատման եւ 20 հա անտառապատման աշխատանք կատարելու համար։
Գործադիրը հավանություն է տվել Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի Երեւան-Աշտարակ, Երեւան-Արարատ եւ Աշտարակ-Թալին ճանապարհահատվածների վերակառուցման նախագծի հատուկ համալիր փորձաքննության վերաբերյալ կառավարության որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական ժամանակավոր փորձաքննական հանձնաժողովի ամփոփ եզրակացությանը։
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է՝
ՀՀ ներքին աուդիտի մասնագիտական գործունեության ստանդարտները, ներքին աուդիտորների վարքագծի կանոնները, ներքին աուդիտի համակարգի ներդրման ժամանակացույցը,
ՀՀ պետական մարմինների կողմից պահանջվող երաշխիքի օրինակելի ձեւը, որի նպատակն է ստանդարտացնել այն, առավելագույնս պաշտպանել բենեֆիցիարի շահերը,
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի իրականացման արտաբյուջետային հաշվի միջոցների ծախսման 2011 թ. նախահաշիվը։

В Котайкской области Армении будет построено 5 маленьких автоматизированных гидроэлектростанций. Правительство Армении сегодня, 11 августа, на заседании вынесло решение отложить срок выплаты НДС, рассчитываемого таможенными органами на импорт стоимостью 300 млн. драмов (около $813 тыс.) и выше в рамках инвестиционной программы ООО «Ов-Хач» с 1 сентября по 31 декабря 2011 г. включительно, до сентября 2014 г.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства Армении, компания построила и в 2010 г. сдала в эксплуатацию самотечный водоканал «Йотнахбюр-Гарни», который снабжает питьевой водой села Гарни, Гехард, Гохт, Ацаван, Гехадир и Вохджаберд Котайкской области Армении. Теперь ООО намеревается построить вдоль водоканала 5 полностью автоматизированных маленьких гидроэлектростанций, получив при этом льготу в виде отсрочки выплаты НДС до 3 лет при импорте турбин-генераторов. Начало эксплуатации каскада маленьких ГЭС намечается на третий квартал 2012 г.
Как отметил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, в рамках программы уже сделаны серьезные и результативные инвестиции в систему водоснабжения. Программа удостоилась высокой оценки. Наиболее важной особенностью является ее продолжительный характер.
Кроме того, внеся изменения и дополнения в 2 своих прежних решения, правительство выделило 19.7 млн. драмов (более $50 тыс.) на создание системы водоснабжения, а также постройку ограждения и возведения леса на территории 51 га в лесном хозяйстве «Эребуни».