Ես հույս ունեմ, որ ի վիճակի կլինենք դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել և բացել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը, որն արդեն 30 տարի է, ինչ փակ է։: Այս մասին «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Եթե ձեր գործընկերների հետ հարաբերությունները նորմալ են, ապա ի՞նչ կասեք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին: Հայաստանն ու Թուրքիան հայտարարեցին հարաբերությունների նոր էջ բացելու մասին. ո՞րն է Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհը։
Մենք Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների միջոցով սկսել ենք երկխոսություն։ Երկխոսությունն ինքնին արդեն շատ դրական է, բայց հույս ունենք, որ կարձանագրենք շոշափելի արդյունքներ։
Ընդհատելով խոսակցությունը, խոսո՞ւմ եք արդյոք Թուրքիայի հետ փոխադարձ այցերի մասին:
Չեմ կարող ասել, որ մենք դեռ ոչ մի արդյունք չենք գրանցել, որովհետև երկխոսության սկզբից հետո մենք Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև ուղիղ չվերթներ ենք սկսել, բայց սա մի բան է, որ մենք ունեինք նաև նախկինում։ Ես հույս ունեմ, որ ի վիճակի կլինենք դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել և բացել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը, որն արդեն 30 տարի է, ինչ փակ է։
Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի մոտեցումն ու դիրքորոշումն այն միջանցքի նկատմամբ, որը ենթադրաբար պետք է կապի Ադրբեջանը և Անկարան՝ անցնելով Ձեր երկրի տարածքի միջով։
Գիտեք, մեզ համար անընդունելի են այսպես կոչված միջանցքի մասին ձևակերպումները, և դա մեզ համար կարմիր գիծ է, քանի որ մեր տարածաշրջանում, համաձայն եռակողմ հայտարարության, որի մասին նշեցի մեր խոսակցության սկզբում, մենք ունենք մեկ միջանցք, և դա Լաչինի միջանցքն է, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին։ Բայց մեր եռակողմ հայտարարության մեջ ունենք մեկ այլ դրույթ, որը հաղորդակցությունների բացման մասին է։ Նկատի ունեմ երկաթուղիներ, ճանապարհներ, և մենք պատրաստ ենք, իրականում արդեն քննարկում ենք տարածաշրջանային հաղորդակցությունները բացելու հարցը՝ երկուստեք ինքնիշխանության և սահմանների անքակտելիության հարգանքի սկզբունքով։

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who is in Qatar, gave an interview to Al Jazeera Monday, during which he touched upon the processes taking place in the South Caucasus, the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict, Armenian-Turkish relations, and several other topics. Below is the text of an excerpt from this interview.
If relations are appropriate with your partners, what about relations with Turkey? Armenia and Turkey announced the opening of a new page of relations. Where is the path of normalization between Ankara and Yerevan?
We have started a dialogue through the special representatives of Armenia and Turkey. The dialogue itself is already very positive, but we hope to record tangible results.
Interrupting the conversation, are you talking with Turkey about mutual visits?
I cannot say that we have not registered any results yet, because after the start of the dialogue, we started direct flights between Armenia and Turkey, but this is something that we had before. I hope that we will be able to establish diplomatic relations, open the border between Armenia and Turkey, which has been closed for 30 years.
What is Armenia's approach and stance towards the corridor that is supposed to link Azerbaijan and Ankara through your lands?
You know, the wording, the narrative about the so-called corridor is unacceptable for us, it is a red line for us, because in our region, according to the trilateral statement I mentioned at the beginning of our conversation, we have one corridor, it is the Lachin corridor that connects Nagorno-Karabakh to Armenia. But we have another provision in our trilateral statement, which is about opening communications. I mean railways, roads, and we are ready, in fact we are already discussing the issue of opening regional communications based on the principle of mutual respect for sovereignty and the inviolability of borders.