Ճապոնիայի կառավարությունը կտուգանի արտասահմանյան խոշոր ՏՏ ընկերություններին (Twitter, Meta, Google) իրենց կենտրոնատեղիները երկրի տարածքում չգրանցելու պատճառով, տեղեկացրել է Nikkei թերթը։
Ճապոնիայի իշխանությունները պահանջել էին մինչեւ մարտ իրավաբանական անձ գրանցել 48 ընկերության համար, որոնց մի մասն առայժմ այդ պահանջը չի կատարել։
Վերջինները նշել են, որ իրենք ծառայություններ են մատուցում միայն ինտերնետի միջոցով, եւ նրանց բավական է իրավաբանական անձը մարքեթինգային գործողությունների համար։ Բացի այդ, ՏՏ հսկաները մտավախություն ունեն հարկային բեռան աճի հետ կապված, այն դեպքում, երբ տուգանքը կազմում է 1 մլն իեն (մոտ 7,4 հազար դոլար)։
ԱՄՆ-ում Meta կորպորացիային ներկայացվել է դատական հայց այն պատճառով, որ Facebook-ը եւ Instagram-ը վնաս են հասցնում երեխաներին։ Իրենց հայցերում տուժածները հավաստիացրել են, որ նշված սոցցանցերի ալգորիթմները ստեղծվել են այնպես, որպեսզի երեխաների եւ դեռահասների մոտ վնասակար կապվածություն առաջանա։ Հայցատուների տվյալներով՝ Facebook-ը եւ Instagram-ը մղում են անչափահասներին դիտել կոնտենտ, որն ավելացնում է սննդային վարքի խանգարումների, ինքնասպանությունների, դեպրեսիայի եւ քնի խանգարումների հավանականությունը։

The Japanese government is set to levy fines against overseas IT giants that have failed to register their overseas headquarters in Japan, Nikkei reported.
A total of 48 companies—including Twitter, Facebook-owner Meta and Google—were asked to register by the end of March, but it is thought that some have still not complied.
With more countries stepping up regulations on IT giants to protect users, Japan is looking to enact its own strict measures.
Overseas IT companies maintain that they are providing their services through the internet and are not continuously developing their business by establishing bases in Japan. These companies also appear to have insisted they believe it is enough to register their Japan-based units, such as those handling marketing operations.
The companies are also less likely to register because of the small correctional fine of 1 million yen ($7,400).