Դատախազության շենքի առջեւ այսօր՝ հունիսի 30-ին, բողոքի ակցիա իրականցնող զոհված զինծառայողների ծնողներից տասը մտան շենք՝ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ սպասվող հանդիպմանը լրատվամիջոցների ներկայության պահանջով:
Նշենք, որ ավելի վաղ Դատախազությունից առաջարկել էին վերեւ բարձրանալ երկու հոգով, սակայն ծնողները մերժել էին առաջարկը՝ պահանջելով նվազագույնը ութ ծնողների ներկայություն:
Ավելի ուշ Դատախազությունից նշել էին, որ տասը ծնող կարող է բարձրանալ, սակայն առանց լրատվամիջոցների ներկայության եւ առանց հեռախոսների:
NEWS.am-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ծնողները շենք են մտել առանց հեռախոսների՝ լրատվամիջոցների ներկայության պահանջով:
Հիշեցնենք, որ զոհված զինծառայողների հարազատները բողոքի ակցիա են անցկացնում Դատախազության շենքի առջեւ: Նրանք ցանկանում են հանդիպել Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ: Նրանց պահանջն է, որ Դատախազությունը Քննչական կոմիտեում 308 հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով (պաշտոնական լիազորությունների չարաշահում, որն առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) հարուցված գործը փոխանցվի ԱԱԾ-ին:
Նրանք պահանջում են նաեւ, որ գործը քննվի առերեւույթ պետական դավաճանության 299 հոդվածով, Նիկոլ Փաշինյանը կանչվի հարցաքննության եւ գործում ընդգրկվի որպես մեղադրյալ:

Ten of the fallen servicemen’s parents, who are protesting in front of the building of the Prosecutor General's Office of Armenia, have entered the building for the expected meeting with Prosecutor General Artur Davtyan.
Earlier, the Prosecutor General's Office proposed that only two of them enter the building for this talk, but the parents rejected this proposal, and demanded the presence of at least eight parents.
Later, the Prosecutor General's Office stated that ten parents could enter the building—but without the presence of the media and smartphones.
According to the Armenian News-NEWS.am reporter at the scene, these parents have entered the building of the Prosecutor General's Office without smartphones, but demanded the presence of the media.
As reported earlier, a group of relatives of the fallen servicemen are staging a protest in front of the Prosecutor General's Office of Armenia. They want to meet with Prosecutor General Artur Davtyan.
Their demand is that the criminal case filed with the Investigative Committee—and under the Criminal Code article on "abuse of official power, which has caused serious consequences"—be transferred to the National Security Service.
Also, they demand that this criminal case be investigated under the Criminal Code article on "apparent high treason," and that PM Nikol Pashinyan be summoned for questioning under this article.