Ադրբեջանի Աստարայի շրջանի Մաքսային վարչությունում անցկացված ստուգման ժամանակ Ադրբեջանի Սալյան քաղաքի բնակիչ Ռուֆեթ Սալահովի մոտ հայտնաբերվել է 24.4 գրամ հերոին, հաղորդում է «Ազադլըգը»` նշելով նաեւ, որ Իրանից Ադրբեջան տեղափոխված Իրանի քաղաքացի Ֆերիդ Ռեսուլին պատկանող «Մերսեդես» մակնիշի մարդատար ավտոբուսում անցկացված ստուգումների ժամանակ ավտոբուսի բեռնախցիկում, երեք զույգ կոշիկների մեջ պահված ընդհանուր զանգվածով 295.88 գրամ հերոին է հայտնաբերվել:
Այլ ստուգումների ժամանակ Իրանից Ադրբեջան տեղափոխվող Լերիկ քաղաքի բնակչի մոտ հայտնաբերվել է 70 գրամ հաշիշ, իսկ Լենքորանի բնակիչ Էմին Ահմեդովի մոտ` 5.938 գրամ հերոին:
«Ազադլըգը» հավելում է, որ վերջին շրջանում Պետական Մաքսային կոմիտեի եւ Սահմանային ծառայության համատեղ գործողությունների արդյունքում իրանա-ադրբեջանական սահմանային անցակետում հայտնաբերվել են Ադրբեջանի եւ Իրանի քաղաքացիների կողմից դեպի Ադրբեջան տարբեր քանակի թմրանյութերի տեղափոխման բազմաթիվ դեպքեր:

BAKU. - Iran supplies heroin to Azerbaijan, reports Azerbaijani Azadlig. According to the source, 24.4 grams of heroin was found with a resident of the Azerbaijani Salyan city Rufet Salakhov during inspection at the customs point of Astara.
During the search of a bus, owned by a citizen of Iran Ferid Resul, customs officers found a total of 295.88 grams of heroin hidden in three pairs of shoes.
During another inspection about 5,938 grams of heroin was found with a resident of Lenkoran city Emin Akhmedov.
Azadlig stresses that in recent years the joint operations carried out by employees of the State Customs Committee and the Border Guard Service on the Iranian-Azerbaijani border revealed several attempts of drug smuggling into Azerbaijan.