Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը հոդված է գրել The Washington Post-ի համար, որում, մասնավորապես, կիսվել է իր մտքերով Մերձավոր Արեւելքում տիրող իրավիճակի, ինչպես նաեւ այս տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ձեռքբերումների ու ծրագրերի մասին։
«Հաջորդ շաբաթ ես կմեկնեմ Մերձավոր Արեւելք՝ այնտեղ ամերիկյան ներգրավվածության նոր եւ ավելի խոստումնալից փուլ սկսելու նպատակով: Այս ուղեւորությունը տեղի կունենա տարածաշրջանի համար կենսական ժամանակաշրջանում, եւ այն առաջ կբերի ամերիկյան կարեւոր շահերը»,- գրել է իր հոդվածում նշել է ԱՄՆ-ի նախագահը։
Բայդենը նշել է, որ ավելի ապահով եւ ինտեգրված Մերձավոր Արեւելքը շատ առումներով օգուտ է բերում ամերիկացիներին:
«Դրա ջրային ուղիները կարեւոր են համաշխարհային առեւտրի եւ մատակարարման շղթաների համար, որոնց մենք ապավինում ենք: Նրա էներգետիկ ռեսուրսները կենսական նշանակություն ունեն Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմի ազդեցությունը համաշխարհային մատակարարումների վրա մեղմելու համար: Եվ տարածաշրջանը, որը միավորվում է դիվանագիտության եւ համագործակցության միջոցով, այլ ոչ թե քանդվում հակամարտությունների պատճառով, ավելի քիչ հավանական է, որ ծնի բռնի ծայրահեղականություն, որը սպառնում է մեր հայրենիքին կամ նոր պատերազմներ, որոնք կարող են նոր բեռ դնել ԱՄՆ-ի բանակի եւ ծառայողների ընտանիքների վրա», - գրել է Բայդենը՝ նշելով նման սցենարից խուսափելու անհրաժեշտության մասին:
ԱՄՆ նախագահը շարունակել է նկարագրել իր երդմնակալությունից առաջ Մերձավոր Արեւելքում առկա բարդ իրավիճակը։
Նրա խոսքով, այն բանից հետո, երբ իր նախորդը՝ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվել է միջուկային գործարքից, Իրանը ընդունել է օրենք, որը պարտավորեցնում էր արագացնել իր միջուկային ծրագիրը:
«Այնուհետեւ, երբ ԱՄՆ վարչակազմը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում փորձեց դատապարտել Իրանին այս գործողությունների համար, Միացյալ Նահանգները հայտնվեց մեկուսացված իրավիճակում եւ միայնակ մնաց», - գրել է նա:
Ջո Բայդենը նշել է, որ իր նախագահության առաջին շաբաթներին ԱՄՆ-ի հետախուզական եւ ռազմական փորձագետները զգուշացրել են, որ տարածաշրջանը գտնվում է «վտանգավոր» ճնշման տակ՝ շեշտելով, որ հրատապ եւ ինտենսիվ դիվանագիտության կարիք կար:
«Զսպվածությունը վերականգնելու համար ես հրամայեցի, մեր զորքերի վրա հարձակումներին ի պատասխան, օդային հարվածներ հասցնել եւ սկսեցի լուրջ դիվանագիտական աշխատանք կատարևել՝ տարածաշրջանում կայունության աճ ապահովելու նպատակով», - գրել է Ջո Բայդենը՝ նկարագրելով իր վարչակազմի գործողությունները:
Նշելով Իրաքում ԱՄՆ-ի մարտական առաքելության ավարտն ու Եմենում զինադադարի հասնելու փորձերը՝ նա վերադարձել է Իրանի թեմային։
«Իրանի հարցում մենք միացել ենք Եվրոպայում եւ ամբողջ աշխարհում մեր դաշնակիցներին ու գործընկերներին՝ մեկուսացումից դուրս գալու համար: Այժմ Իրանն է մեկուսացված, քանի դեռ չի վերադառնում միջուկային համաձայնագրին, որից իմ նախորդը հրաժարվել է՝ առանց որեւէ փոծարինող ծրագրի: Անցյալ ամիս ավելի քան 30 երկրներ միացան մեզ՝ դատապարտելու Իրանի՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ համագործակցության բացակայությունը՝ կապված վերջինիս միջուկային գործունեության հետ: Իմ վարչակազմը կշարունակի ուժեղացնել դիվանագիտական եւ տնտեսական ճնշումը այնքան ժամանակ, քանի դեռ Իրանը պատրաստ չէ վերադառնալ 2015 թվականի միջուկային համաձայնագրին, ինչը ես պատրաստ եմ անել», - գրել է ԱՄՆ նախագահը:
Բայդենը անդրադարձել է Գազայում պատերազմին վերջ տալու իր ջանքերի մասին։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը վերականգնել է կապերը պաղեստինցիների հետ՝ նրանց տրամադրելով մոտ 500 միլիոն դոլար, իսկ Իսրայելին՝ ավելի քան 4 միլիարդ դոլար։
Նա նաեւ հիշել է լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության հետ կապված Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցների, ինչպես նաեւ Սաուդյան Արաբիայում իր պաշտոնը ստանձնելուց շատ առաջ ձերբակալված ամերիկացի քաղաքացիների ազատ արձակման մասին։
«Իմ նպատակն ի սկզբանե եղել է վերակողմնորոշել, ոչ թե հարաբերությունները խզել մի երկրի հետ, որը 80 տարի է ինչ մեր ռազմավարական գործընկերն է։ Սաուդյան Արաբիան այսօր օգնել է վերականգնել միասնությունը Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի վեց երկրների միջեւ, լիովին աջակցել է զինադադարին Եմենում եւ այժմ աշխատում է իմ փորձագետների հետ՝ կայունացնելու նավթի շուկաները ՕՊԵԿ-ի մյուս արտադրողների հետ», - գրել է ԱՄՆ-ի նախագահը:
Նա նշել է, որ ուրբաթ օրը կլինի Իսրայելից Ջիդդա (Սաուդյան Արաբիա) մեկնած առաջին նախագահը: Այս ուղեւորությունը կլինի նաեւ Իսրայելի եւ արաբական աշխարհի միջեւ հարաբերությունների ու քայլերի փոքր խորհրդանիշը, որը խորացնելու եւ ընդլայնելու ուղղությամբ է աշխատում Բայդենի վարչակազմը:
«Տարածաշրջանի ղեկավարները կհավաքվեն Ջիդայում՝ մատնանշելով ավելի կայուն եւ ինտեգրված Մերձավոր Արեւելքի գոյության հնարավորությունը, որտեղ Միացյալ Նահանգները կարեւոր առաջնորդի դեր կխաղա», - եզրափակելով իր հոդվածը՝ ընդգծել է Ջո Բայդենը:

Президент США Джо Байден написал статью для издания The Washington Post, в которой, в частности, поделился своими мыслями о ситуации на Ближнем Востоке, а также достижениях и планах США относительно этого региона.
«На следующей неделе я отправлюсь на Ближний Восток, чтобы начать новую, более многообещающую главу американского участия там. Эта поездка состоится в жизненно важное для региона время, и она будет способствовать реализации важных американских интересов», - отметил президент США в своей статье.
По его словам, более безопасный и интегрированный Ближний Восток выгоден американцам во многих отношениях.
«Его водные пути важны для мировой торговли и цепочек поставок, на которые мы полагаемся. Его энергетические ресурсы жизненно важны для смягчения последствий войны России в Украине для глобальных поставок. А регион, который объединяется посредством дипломатии и сотрудничества, а не распадается в результате конфликта, с меньшей вероятностью породит насильственный экстремизм, угрожающий нашей родине, или новые войны, которые могут стать новым бременем для американских вооруженных сил и их семей», - подчеркивает Байден.
При этом он отмечает необходимость избежать такого сценария.
Далее президент США описал сложную ситуацию, сложившуюся на Ближнем Востоке до его инаугурации.
По его словам, после того, как его предшественник Дональд Трамп отказался от ядерной сделки, Иран принял закон, предписывающий быстрое ускорение своей ядерной программы. «Затем, когда администрация США  попыталась осудить Иран за эти действия в Совете Безопасности ООН, Соединенные Штаты оказались в изоляции и одиночестве».
Джо Байден отметил, что в первые недели его  президентства американские разведчики и военные эксперты предупреждали, что регион находится под «опасным» давлением.
«Он нуждался в срочной и интенсивной дипломатии. Чтобы восстановить сдерживание, я отдал приказ о нанесении авиаударов в ответ на нападения на наши войска и начал серьезную дипломатическую работу, чтобы добиться большей стабильности в регионе», - описал Джо Байден действия своей администрации.
Отметив завершение боевой миссии США в Ираке и попытки, предпринятые для достижения перемирия в Йемене, он вновь вернулся к теме Ирана.
«Что касается Ирана, то мы объединились с союзниками и партнерами в Европе и по всему миру, чтобы обратить вспять нашу изоляцию; теперь Иран изолирован до тех пор, пока не вернется к ядерной сделке, от которой отказался мой предшественник, не имея никакого плана того, что может прийти ему на смену. В прошлом месяце более 30 стран присоединились к нам, чтобы осудить отсутствие сотрудничества Ирана с Международным агентством по атомной энергии в отношении его прошлой ядерной деятельности. Моя администрация будет продолжать усиливать дипломатическое и экономическое давление до тех пор, пока Иран не будет готов вернуться к соблюдению ядерной сделки 2015 года, что я по-прежнему готов сделать», - написал президент США.
Байден рассказал о своих усилиях, направленных на завершение войны в Газе. По его словам, США восстановили связи с палестинцами, предоставив им около 500 млн. долларов, а Израилю  - более 4 млрд. долларов.
Он также рассказал о санкциях, введенных в отношении Саудовской Аравии в связи с убийством журналиста Джамала Хашакджи, а также освобождении американских граждан, задержанных в Саудовской Аравии задолго до его вступления в должность.
«С самого начала моей целью было переориентировать, но не разорвать отношения со страной, которая была стратегическим партнером на протяжении 80 лет. Сегодня Саудовская Аравия помогла восстановить единство между шестью странами Совета сотрудничества стран Персидского залива, полностью поддержала перемирие в Йемене и сейчас вместе с моими экспертами работает над стабилизацией нефтяных рынков с другими производителями ОПЕК», - отмечает президент США в своей статье.
«В пятницу я также стану первым президентом, который прилетит из Израиля в Джидду, Саудовская Аравия. Это путешествие также станет небольшим символом зарождающихся отношений и шагов к нормализации между Израилем и арабским миром, над углублением и расширением которых работает моя администрация. В Джидде соберутся лидеры со всего региона, что указывает на возможность создания более стабильного и интегрированного Ближнего Востока, где Соединенные Штаты будут играть жизненно важную руководящую роль», - подчеркивает он.