Մեծ Բրիտանիայի Լեյբորիստական կուսակցությունը մտադիր է երեքշաբթի օրը կառավարությանը ներկայացնել պաշտոնաթող վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին անվստահության նոր քվե հայտնելու հարցը, քվեարկությունն ինքնին կարող է անցկացվել չորեքշաբթի, հայտնել է Sky News-ն այսօր։
Եթե խորհրդարանի անդամների մեծամասնությունը աջակցի նախաձեռնությանը, ապա հավանականություն կա, որ դա կարող է հանգեցնել նոր համընդհանուր ընտրությունների (Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի ընտրությունների), նշում է հեռուստաալիքը։
Սակայն, եթե Պահպանողական կուսակցության անդամներն անվստահություն հայտնեն սեփական կառավարությանը, կուսակցությունը կարող է կորցնել իր առաջատար դիրքը խորհրդարանում, իսկ հաջորդ վարչապետ կարող է դառնալ ընդդիմության առաջնորդը, հաղորդում է Sky News-ը։
Ջոնսոնը, որը վարչապետ է դարձել 2019 թվականին, հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ հեռանում է վարչապետի եւ Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնից եւ կմնա իր պաշտոնում մինչեւ նոր վարչապետի նշանակումը։ Սակայն շատերը կոչ են անում նրան անհապաղ հեռանալ եւ իր փոխարեն նոր ղեկավար նշանակել՝ չսպասելով կուսակցության աշնանային համագումարին։

The Labor Party of Great Britain intends to submit to the Government on Tuesday the issue of passing a new vote of no confidence in outgoing Prime Minister Boris Johnson, the vote may take place on Wednesday, Tuesday, the TV channel Sky News reported.
If a majority of MPs support the initiative, there is a possibility that it could lead to a new general election (UK parliamentary elections), the channel noted.
However, if the Conservative Party members pass a vote of no confidence in their own government, the party may lose its leading position in Parliament, and the next Prime Minister may become the leader of the opposition, according to Sky News.
Johnson, who became prime minister in 2019, announced Thursday that he is stepping down as prime minister and head of Britain's Conservative Party; he will serve until a new cabinet chief is appointed. However, many are calling for him to leave his post immediately and appoint a new leader in his place, without waiting for the party convention in the fall.