Մեծ Բրիտանիայի Լեյբորիստական կուսակցությունը մտադիր է երեքշաբթի օրը կառավարությանը ներկայացնել պաշտոնաթող վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին անվստահության նոր քվե հայտնելու հարցը, քվեարկությունն ինքնին կարող է անցկացվել չորեքշաբթի, հայտնել է Sky News-ն այսօր։
Եթե խորհրդարանի անդամների մեծամասնությունը աջակցի նախաձեռնությանը, ապա հավանականություն կա, որ դա կարող է հանգեցնել նոր համընդհանուր ընտրությունների (Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի ընտրությունների), նշում է հեռուստաալիքը։
Սակայն, եթե Պահպանողական կուսակցության անդամներն անվստահություն հայտնեն սեփական կառավարությանը, կուսակցությունը կարող է կորցնել իր առաջատար դիրքը խորհրդարանում, իսկ հաջորդ վարչապետ կարող է դառնալ ընդդիմության առաջնորդը, հաղորդում է Sky News-ը։
Ջոնսոնը, որը վարչապետ է դարձել 2019 թվականին, հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ հեռանում է վարչապետի եւ Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնից եւ կմնա իր պաշտոնում մինչեւ նոր վարչապետի նշանակումը։ Սակայն շատերը կոչ են անում նրան անհապաղ հեռանալ եւ իր փոխարեն նոր ղեկավար նշանակել՝ չսպասելով կուսակցության աշնանային համագումարին։

Лейбористская партия Великобритании намерена вынести во вторник на рассмотрение в правительстве вопрос о проведении нового вотума недоверия ушедшему в отставку премьер-министру Борису Джонсону, сам вотум может пройти в среду, сообщил во вторник телеканал Sky News.
В случае если большинство членов парламента поддержит инициативу, существует вероятность, что это может привести к проведению новых всеобщих выборов (выборы в парламент Великобритании), отмечает телеканал.
Однако если члены Консервативной партии вынесут вотум недоверия своему же правительству, партия может потерять лидирующую позицию в парламенте, и следующим премьер-министром может стать лидер оппозиции, сообщает Sky News.
Джонсон, ставший премьером в 2019 году, заявил в четверг об уходе с поста премьер-министра и главы Консервативной партии Великобритании, он будет выполнять обязанности до назначения нового главы кабмина. Однако многие призывают его немедленно покинуть свой пост и назначить на его место нового руководителя, не дожидаясь партийного съезда осенью.