Գնաճը գլոբալ երեւույթ է, այն շարունակվելու է մինչեւ տարվա վերջ եւ նաեւ 2023 թվականին: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 12-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
«Մեր նախարարությունը չունի եւ չի ունեցել գնաճը զսպելու գործիքակազմ: Մենք կարո ղենք առաջարկել բարձրացնել թոշակները, նպաստները, որ մարդիկ սոցիալական զամբյուղին կարողանան մոտենալ: Բայց մենք ոչ թե պետք է գնաճի հետեւից վազենք, որ հասնենք հետեւից, այլ մեր ֆինանսատնտեսական ցուցանիշները պետք է թույլ տան, որ կարողանանք դրանց անդրադառնալ: Այս հարցի հասցեատերն ավելի շուտ ԿԲ-ն է: Գնաճի զսպման հարցը ԿԲ-ի տիրույթում է»,-ասաց նա:
Հարցին, թե նման սոցիալական պայմաններում, երբ գներն աճում են, կենսաթոշակները՝ ոչ, որքանո՞վ են արդարացված պարգեւավճարները, թանրակժեք մեքենաների գնումները, էկզոտիկ երկրներ գործուղումները, նախարարը պատասխանեց. «Ես լ Հնդկաստան էի մեկնել: Երբ խոսում ենք ռեֆորմների մասին, չի կարող տեղի ունենալ ռեֆորմ եւ դա հեծանիվ հորինելով անել: Պետք է նայել միջազգային փորձը, պետք է ունենալ այլ երկրների հետ նախարարությունների մակարդակով համագործակցություն, համաձայնագրեր: Եթե մենք փակվենք մեր քարանձավում եւ այնտեղից դուրս չգանք, մենք աշխարհից հետ կընկնենք եւ կդառնանք ուշացած ազգ: Ինչ վերաբերում է պատգամավորների պարգեւավճարներին, նաեւ ԱԺ-ի արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում է հնարավոր փոփոխություններ իրականացնել: Իսկ պատգամավորների աշխատանքի գնահատականը թող տան ընտրողները»:

Inflation is a global phenomenon, it will continue until the end of the year and also in 2023. Narek Mkrtchyan, the Minister of Labor and Social Affairs, told this to reporters Tuesday at the National Assembly (NA) of Armenia.
"Our ministry does not have and did not have a mechanism for curbing inflation. We can propose to increase pensions, benefits so that people can approach the [minimum] social basket. But we should not run after inflation to catch up, but rather our financial and economic indicators should enable us to be able to address them," he said.
When asked to what extent are bonuses, purchases of expensive cars, and business trips to exotic countries are justified in Armenia in such social conditions when prices in the country are increasing but pensions are not, the minister responded: "And I had traveled to India [on a business trip]. When we talk about reforms, a reform cannot happen and to do it by inventing the wheel. There is a need to look at the international track-record, there is a need to have cooperation, agreements with other countries at the level of ministries. If we [i.e., Armenia] shut ourselves in our 'cave' and do not come out of there, we will fall behind the world and become a backward nation.
As for the bonuses of the MP, changes can be implemented as a result of the effective work of the NA also. And let the voters give the assessment of the work of the MPs."