Ամերիկացի ընտրողների թիվը, որոնք պատրաստ են աջակցել 2024 թվականի նախագահական ընտրություններում Սպիտակ տան ղեկավար Ջո Բայդենի թեկնածությանը, հասել է պատմական նվազագույնի, գրում է The Hill-ը։ Yahoo News-YouGov-ի համատեղ հարցման համաձայն՝ ԱՄՆ-ի բնակիչների միայն 18 տոկոսն է հավանություն տալիս ամերիկացի առաջնորդի վերընտրվելու ծրագրերին, իսկ ընտրություններին նրա մասնակցությանը դեմ է հարցվածների 64 տոկոսը։
Ինչպես նշում է The Hill-ը, Բայդենի վերընտրման հակառակորդների թիվը սեփական Դեմոկրատական կուսակցության շարքերում առաջին անգամ գերազանցել է նախագահի երկրորդ ժամկետի կողմնակիցների թվին։ Այսպիսով, հարցված դեմոկրատների 41 տոկոսը դեմ է, որ ԱՄՆ նախագահը կրկին առաջադրվի 2024 թվականին, մինչդեռ 35 տոկոսը կողմ է դրան։
Սակայն Բայդենը դեռեւս առաջատար է որպես դեմոկրատների հնարավոր թեկնածու, այդպես են նրան ընդունում Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցների շրջանում հարցվածների 27 տոկոսը: Երկրորդ տեղում «որեւէ ուրիշ» տարբերակն է՝ 20 տոկոսով, իսկ երրորդում՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը՝ 19 տոկոսով։ Ընդ որում, հարցված դեմոկրատների 30 տոկոսը դեռ չի որոշել, թե Բայդենի փոխարեն ով պետք է հանդես գա կուսակցության կողմից։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ով կարող է դառնալ Հանրապետական կուսակցության թեկնածուն 2024 թվականի ընտրություններում, ապա առայժմ այստեղ ամենամեծ վարկանիշն ունի ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ 60 տոկոս։ Հետազոտության մեջ առանձին ընդգծվում է, որ այս պահին Բայդենը ամերիկացիների շրջանում աջակցությամբ գերազանցում է իր նախորդին՝ ստանալով 44 տոկոս հավանություն՝ Թրամփի 43 տոկոսի դիմաց։

The number of American voters ready to support the nomination of White House leader Joe Biden in the presidential election of 2024, has fallen to a record low, The Hill reported.
According to a joint Yahoo News-YouGov poll, only 18% of Americans approve of the U.S. leader's plans for reelection, while 64% of respondents opposed his participation in the election.
As noted by The Hill, for the first time, the number of opponents of Biden's reelection exceeded the number of supporters of a second term for the president in the ranks of his own Democratic Party. Thus, 41% of Democratic respondents oppose the U.S. president running again in 2024, while 35% support the plan.
However, Biden is still in the lead as a possible Democratic nominee, cited as such by 27% of respondents among Democratic Party supporters. In second place is "someone else" at 20%, and in third place is U.S. Vice President Kamala Harris at 19%. At the same time, 30% of Democratic respondents are still undecided on who should speak for the party instead of Biden.
As for who may become the Republican Party's nominee in the 2024 elections, so far the former U.S. President Donald Trump is gaining the most ratings here - 60%. The study separately emphasizes that Biden currently surpasses his predecessor in the level of support among Americans, receiving 44 percent approval compared to Trump's 43 percent.