Ամերիկացի ընտրողների թիվը, որոնք պատրաստ են աջակցել 2024 թվականի նախագահական ընտրություններում Սպիտակ տան ղեկավար Ջո Բայդենի թեկնածությանը, հասել է պատմական նվազագույնի, գրում է The Hill-ը։ Yahoo News-YouGov-ի համատեղ հարցման համաձայն՝ ԱՄՆ-ի բնակիչների միայն 18 տոկոսն է հավանություն տալիս ամերիկացի առաջնորդի վերընտրվելու ծրագրերին, իսկ ընտրություններին նրա մասնակցությանը դեմ է հարցվածների 64 տոկոսը։
Ինչպես նշում է The Hill-ը, Բայդենի վերընտրման հակառակորդների թիվը սեփական Դեմոկրատական կուսակցության շարքերում առաջին անգամ գերազանցել է նախագահի երկրորդ ժամկետի կողմնակիցների թվին։ Այսպիսով, հարցված դեմոկրատների 41 տոկոսը դեմ է, որ ԱՄՆ նախագահը կրկին առաջադրվի 2024 թվականին, մինչդեռ 35 տոկոսը կողմ է դրան։
Սակայն Բայդենը դեռեւս առաջատար է որպես դեմոկրատների հնարավոր թեկնածու, այդպես են նրան ընդունում Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցների շրջանում հարցվածների 27 տոկոսը: Երկրորդ տեղում «որեւէ ուրիշ» տարբերակն է՝ 20 տոկոսով, իսկ երրորդում՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը՝ 19 տոկոսով։ Ընդ որում, հարցված դեմոկրատների 30 տոկոսը դեռ չի որոշել, թե Բայդենի փոխարեն ով պետք է հանդես գա կուսակցության կողմից։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ով կարող է դառնալ Հանրապետական կուսակցության թեկնածուն 2024 թվականի ընտրություններում, ապա առայժմ այստեղ ամենամեծ վարկանիշն ունի ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ 60 տոկոս։ Հետազոտության մեջ առանձին ընդգծվում է, որ այս պահին Բայդենը ամերիկացիների շրջանում աջակցությամբ գերազանցում է իր նախորդին՝ ստանալով 44 տոկոս հավանություն՝ Թրամփի 43 տոկոսի դիմաց։

Количество американских избирателей, готовых поддержать выдвижение главы Белого дома Джо Байдена на президентских выборах 2024 года, упало до рекордно низкой отметки, пишет The Hill. Согласно совместному опросу Yahoo News-YouGov, лишь 18% жителей США одобряют планы американского лидера на переизбрание, а 64% респондентов против его участия в выборах.
Как отмечает The Hill, впервые количество противников переизбрания Байдена превысило число сторонников второго срока президента в рядах его собственной Демократической партии. Так, 41% опрошенных-демократов против того, чтобы президент США вновь баллотировался в 2024 году, поддерживают же этот план — 35%.
Однако Байден все еще лидирует в качестве возможного кандидата от демократов, таковым его называют 27% респондентов среди сторонников Демпартии. На втором месте идет вариант «кто-то другой» — 20%, а на третьем вице-президент США Камала Харрис — 19%. При этом 30% опрошенных-демократов пока не определились с тем, кто должен выступить от партии вместо Байдена.
Что касается того, кто может стать на выборах 2024 года кандидатом от Республиканской партии, то пока больше всего рейтинга тут набирает экс-президент США Дональд Трамп — 60%. В исследовании отдельно подчеркивается, что на данный момент Байден превосходит своего предшественника по уровню поддержки среди американцев, получая 44% одобрения против 43% у Трампа.