Չինաստանը մասնավոր կերպով զգուշացրել է ԱՄՆ-ին՝ Թայվան Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի այցի մասին՝ չբացառելով հնարավոր ռազմական պատասխանը, հայտնում է Financial Times-ը։
Նախազգուշացումները շատ ավելի կոշտ են եղել, քան ավելի վաղ արվածները, երբ Չինաստանը դժգոհ էր Թայբեյի հետ կապված ԱՄՆ քաղաքականությունից եւ գործողություններից, գրում է թերթը՝ հղում անելով անանուն աղբյուրներին:
Ավելի վաղ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես խոստացել էր «վճռականորեն» արձագանքել Թայվան Փելոսիի այցին, որը, ըստ տեղեկությունների, տեղի կունենա հաջորդ ամիս: Նրա այցը կլինի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակի առաջին ուղեւորությունը Թայբեյ 1997 թվականից:
Նախագահ Ջո Բայդենը նույնպես ավելի վաղ կասկածներ էր հայտնել, թե տեղի կունենա արդյոք Փելոսիի այցը՝ ասելով, որ զինվորականները դա «այնքան էլ լավ գաղափար չեն համարում»։

China has privately warned the United States about House Speaker Nancy Pelosi's visit to Taiwan, not ruling out a possible military response, according to the Financial Times.
The warnings were much harsher than those issued earlier when China was unhappy with US policies and actions related to Taipei, the newspaper said, citing unnamed sources.
Earlier this week, China's foreign ministry officially pledged a strong response to Pelosi's visit to Taiwan, which was reported to take place next month. Her trip will be the first trip by a speaker of the House of Representatives to Taipei since 1997.
President Joe Biden earlier also expressed doubts about whether Pelosi's visit would take place, saying the military thought it was "not a good idea."