Թուրքիայի գալիք ընտրությունները նշանակում են, որ նեղ պատուհան է մնացել՝ դրամավարկային քաղաքականությունը խստացնելու, գնաճի դեմ պայքարելու եւ լիրան պաշտպանելու համար, գրում է Օնուր Անթը Bloomberg-ի իր հոդվածում։
Թուրքիայի կենտրոնական բանկը գործել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրամանով եւ տոկոսադրույքները իջեցրել է մինչեւ 14 տոկոս` անցյալ տարվա վերջին 19 տոկոսից: Նա փոխառությունների արժեքը պահել է կայուն մակարդակում, նույնիսկ երբ գնաճը հասել է գրեթե 80 տոկոսի, ինչը հանգեցրել է աշխարհի ամենաբացասական իրական տոկոսադրույքներին: Լիրան կտրուկ էժանացել է։
Էրդողանը համաձայն չէ ներդրողների եւ տնտեսագետների հետ, որ դրամավարկային քաղաքականությունը պետք է փոխվի, որպեսզի գները դանդաղ աճեն, իսկ լիրան ավելի քիչ խոցելի լինի: Նույնիսկ եթե Էրդողանը հրաժարվի իր համոզմունքից, որ բարձր տոկոսադրույքները խթանում են գնաճը, քաղաքական օրացույցը նրան գործելու քիչ հնարավորություններ կթողնի:
Ավելի բարձր տոկոսադրույքները կարող են հանգեցնել ռեցեսիայի, իսկ քանի որ ընտրությունները նախատեսված են 2023 թվականի հունիսին, տոկոսադրույքների բարձրացման հնարավորությունները մեծ չեն:
Էրդողանի լավագույն սցենարը խառնաշփոթն է՝ առանց գնաճի տոտալ պայթյունի, լիրայի վաճառքի կամ կտրուկ տնտեսական անկման:

Turkey's upcoming elections mean there is a narrow window left to tighten monetary policy, fight runaway inflation and defend the lira, writes Onur Ant in a Bloomberg op-ed.
Turkey's central bank acted on the orders of President Recep Tayyip Erdogan and cut interest rates to 14 percent from 19 percent at the end of last year. He kept borrowing costs steady even as inflation soared to nearly 80 percent, leading to some of the world's most negative real interest rates. Lira fell sharply in price.
Erdogan disagrees with investors and economists that monetary policy should be changed to ensure prices rise slowly and the lira is less vulnerable. Even if Erdogan drops his belief that higher interest rates fuel inflation, the political calendar leaves him little room for action.
Higher interest rates could lead to a recession, and with elections scheduled for June 2023, the chances of a rate hike are slim.
Erdogan's best-case scenario is a mess without an all-out explosion of inflation, a sell-off of the lira, or a drastic economic downturn.