Գերմանիայի կառավարությունը հաստատել է ենթաօրենսդրական ակտը, որը սահմանափակում է հասարակական շենքերի ջեռուցումը եւ արգելում է լուսավորված գովազդային վահանակները՝ էներգիան խնայելու եւ էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարելու նպատակով, գրում է The Guardian-ը:
Օրենքը, որն ուժի մեջ կմտնի մեկ շաբաթից եւ կգործի վեց ամիս, նշանակում է, որ հասարակական շենքերը՝ քաղաքապետարաններից մինչեւ երկաթուղային սպասասրահներ, չպետք է տաքացվեն 19C-ից բարձր, իսկ միջանցքների, ճեմասրահների, շքամուտքերի եւ տեխնիկական սենյակների ռադիատորները պետք է անջատված լինեն։
«Այս միջոցները էներգետիկ խնայողության ազգային ջանքերի մի մասն են՝ Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսության կախվածությունը ռուսական գազից նվազեցնելու, ինչպես նաեւ այն մտավախությունների պատճառով, որ Մոսկվան ձմռանը կարող է դադարեցնել իր բալթյան գազատարի հասանելիությունը»,- նշում է լրատվամիջոցը:
Օրենք է ընդունվել նաեւ երկաթուղով փոխադրումների առաջնահերթությունները վերանայելու համար, ըստ որի՝ նախապատվությունը տրվում է ածուխ եւ նավթ տեղափոխող գնացքներին, ոչ թե մարդատար եւ այլ բեռնատար գնացքներին։
Ներկայումս Ռուսաստանից գազի մատակարարումն իրականացվում է նորմալ մակարդակի 20 տոկոսի չափով։
Էներգետիկ կանոնների շրջանակներում շենքերի ճակատներն ու հուշարձաններն այլեւս չեն լուսավորվի զուտ գեղագիտական նկատառումներից ելնելով։ Բեռլինի եւ այլ քաղաքների իշխանություններն արդեն ձեռնարկել են էներգախնայողության բազմաթիվ միջոցներ՝ մի քանի շաբաթ առաջ մայրաքաղաքի Բրանդենբուրգյան դարպասում լույսերն անջատվել են։
Ներդրված կանոնների համաձայն՝ ժամանակավորապես կչեղարկվեն նաեւ շենքերում նվազագույն ջերմաստիճան երաշխավորող վարձակալության պայմանագրերի կետերը։ Ակնկալվում է, որ առաջիկա օրերին կընդունվեն լրացուցիչ օրենքներ, որոնք կներառեն տեխնիկական միջոցներ, ինչպիսիք են գազով աշխատող շենքերի տարեկան պարտադիր ստուգումները՝ դրանց առավելագույն արդյունավետությունն ապահովելու համար:

Правительство Германии одобрило подзаконный акт, ограничивающий отопление общественных зданий и запрещающий светящиеся рекламные щиты в целях экономии энергии и борьбы с растущими расходами на электроэнергию, пишет The Guardian.
Закон, который вступит в силу чуть более чем через неделю и будет действовать в течение шести месяцев, означает, что общественные здания, от мэрий до залов ожидания железной дороги, не должны отапливаться выше 19C, а радиаторы в коридорах, фойе, подъездах и технических помещениях должны быть выключены.
«Эти меры являются частью национальных усилий по экономии энергии, чтобы уменьшить зависимость крупнейшей экономики Европы от российского газа, а также в связи с опасениями, что Москва может перекрыть доступ к своему балтийскому газопроводу в зимний период», - отмечает СМИ.
Также был принят закон о пересмотре приоритетов перевозок на железных дорогах, согласно которому поездам, перевозящим уголь и нефть, отдается предпочтение перед пассажирскими и другими товарными поездами.
В настоящее время поставки газа из России осуществляются на уровне 20% от нормального уровня.
В рамках энергетических правил фасады зданий и памятники больше не будут освещаться из чисто эстетических соображений. Власти Берлина и других городов уже приняли множество мер по энергосбережению: несколько недель назад в Бранденбургских воротах столицы была выключена подсветка.
Согласно внедренным правилам, будут также временно отменены пункты договоров аренды, гарантирующие минимальную температуру в зданиях. В ближайшие дни ожидается принятие дополнительных законов, которые будут включать технические меры, такие как обязательная ежегодная проверка зданий, отапливаемых газом, для обеспечения их максимально эффективной работы.