SpaceX-ը եւ T-Mobile-ը միավորվում են՝ Starlink արբանյակների միջոցով բջջային կապի օգտատերերին Starlink արբանյակի միջոցով հեռախոսային կապ առաջարկելու համար, հայտարարել են ընկերությունները:
Այդ ծառայությունը հատկապես օգտակար կլինի այն տարածքներում, որտեղ բջջային ծածկույթ չկա, հատկապես՝ արտակարգ իրավիճակներում, ասել է SpaceX-ի հիմնադիր Իլոն Մասկը Տեխասում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ։
SpaceX-ը եւ T-Mobile-ը հայտարարել են, որ նոր ծրագիրը «գրեթե ամբողջական ծածկույթ կապահովի ԱՄՆ-ի շատ վայրերում, նույնիսկ՝ ամենահեռավոր, որոնք նախկինում հասանելի չէին ավանդական բջջային ազդանշանների համար»:
Սպասվում է, որ ծառայությունը կգործարկվի հաջորդ տարի, երբ T-Mobile-ը կօգտագործի իր միջին տիրույթի սպեկտրը նոր ցանց կառուցելու համար, նույն միջոցառման ժամանակ ասել է T-Mobile-ի գործադիր տնօրեն Մայք Զիվերտը: Այն կաշխատի հեռախոսների մեծ մասի հետ,  իսկ տեքստային ծառայությունն առաջինը կգործարկվի, հավելել է նա։
Մասկը եւս հայտարարություն է արել իր Twitter-ում՝ ասելով, որ նոր ծառայության նպատակն է «վերացնել մահացած գոտիներն ամբողջ աշխարհում»: Tesla-ի ավտոմեքենաները նաեւ կկարողանան միանալ նոր Starlink արբանյակներին, որոնք ունակ են փոխանցել բջջային հեռախոսները, ասել է Մասկը՝ գործառույթի վերաբերյալ հարցերին ի պատասխան:
SpaceX-ի Starlink արբանյակն ի սկզբանե նախագծված էր ոչ պարզ ծածկույթով գյուղական վայրերում ապրող մարդկանց բարձր արագությամբ ինտերնետ ապահովելու համար: Այն ավելի քան 400.000 բաժանորդների բազա ունի ամբողջ աշխարհում, իսկ ցածր մերձերկրկա ուղեծրում՝ ավելի քան 2.800 արբանյակ։
Հինգշաբթի Մեծ Բրիտանիայում, Մեքսիկայում, Գերմանիայում եւ Նիդեռլանդներում որոշ օգտատերերի համար Starlink-ի գներն իջել են, հայտնում է The Verge-ը։

SpaceX and T-Mobile are teaming up to offer mobile phone service to mobile users via Starlink satellites, the companies announced.
This service will be especially useful in areas where there is no cell coverage, especially in emergency situations, SpaceX founder Elon Musk said at an event in Texas.
SpaceX and T-Mobile said the new plan will bring near-complete coverage to most locations in the U.S. — even to many of the most remote locations previously unreachable by traditional cellular signals.
The service is expected to launch next year, when T-Mobile will use its mid-band spectrum to build a new network, T-Mobile CEO Mike Sievert said at the same event. It will work with most phones and the text service will be launched first, he added.
Musk also made the announcement on his Twitter, saying the new service aims to "remove dead zones around the world." Tesla cars will also be able to connect to the new Starlink satellites, Musk said in response to questions about the feature.
SpaceX's Starlink satellite was originally designed to provide high-speed internet to people living in rural areas with poor coverage. It has a user base of over 400,000 subscribers worldwide and over 2,800 satellites in low Earth orbit.
On Thursday, Starlink prices dropped for some users in the UK, Mexico, Germany and the Netherlands, reports The Verge.