ԱՄՆ պետքարտուղարությունը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել հասնել համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավարի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
Լրագրողը Պատելին հիշեցրել է օգոստոսի 31-ին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ Բրյուսելում Փաշինյան-Ալիև կայանալիք հանդիպման մասին՝ հետաքրքրվելով՝ ինչպիսին են Պետքարտուղարության ակնկալիքները այդ հանդիպումից:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ ձեր հարցի առնչությամբ որևէ թարմացում չունեմ: Կարող եմ միայն կրկնել այն, ինչ նախկինում ասել ենք՝ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է մնում ապահով, կայուն, ժողովրդավարական, բարգավաճ և խաղաղ ապագայի խթանմանը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, և մենք կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին ակտիվացնել իրենց դիվանագիտական ներգրավվածությունը և հասնել համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի»,- ասել է Պատելը։

The US Department of State urges Armenia and Azerbaijan to achieve a comprehensive peace agreement. Vedant Patel, Principal Deputy Spokesperson at the Bureau of Global Public Affairs at the US Department of State, noted about this during Tuesday’s State Department press briefing.
A reporter reminded Patel that the President of European Council, Charles Michel, will host next meeting between Armenian PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev Wednesday in Brussels, and asked what the US State Department’s expectations are from that meeting and also other communications between the two countries asides Tuesday’s meeting in Moscow.
“And on your final question about Armenia and Azerbaijan, I don’t have any updates for you other than to reiterate what we’ve previously said, that the United States remains committed to promoting a secure, stable, democratic, prosperous, and peaceful future for the South Caucasus region, and we urge Armenia and Azerbaijan to intensify their diplomatic engagement and achieve a comprehensive peace agreement,” Patel responded.