Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Քերըն Դոնֆրիդի միջեւ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի, այդ թվում՝ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի եւ երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ, հայտնում է АПА-ն՝ վկայակոչելով ԱԳՆ-ին։
«Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը վկայակոչել է 2022 թվականի օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիեւի, Եվրոպական Միության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը, որի արդյունքներով արտգործնախարարներին հանձնարարվել է պատրաստել խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստերը, եւ հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է դրան։
Նախարարը նաեւ հակառակ կողմի ուշադրությունը հրավիրել է այն բանի վրա, որ Ադրբեջանը հետեւողական քայլեր է ձեռնարկում խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու համար։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել նաեւ երկկողմ համագործակցության օրակարգային հարցերի, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների շուրջ։ Համաձայնություն է արտահայտվել երկկողմ շփումները հետագայում շարունակելու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым и помощником государственного секретаря Соединенных Штатов Америки по вопросам Европы и Евразии Карэн Донфрид.
Как сообщает АПА со ссылкой на МИД, в ходе телефонного разговора стороны обменялись мнениями по ситуации в регионе, в том числе по усилиям по нормализации отношений, вопросам, стоящим на двусторонней повестке дня.
«Министр Джейхун Байрамов сослался на состоявшуюся 31 августа 2022 года в Брюсселе встречу между президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, президентом Совета Европейского Союза Шарлем Мишелем и премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, по итогам которой министрам иностранных дел было поручено подготовить тексты проекта мирного договора, и заявил, что Азербайджан готов к этому.
Министр также довел до сведения противоположной стороны, что Азербайджан предпринимает последовательные шаги для продвижения мирной повестки дня.
В ходе телефонного разговора также состоялся обмен мнениями по вопросам, входящим в повестку дня двустороннего сотрудничества, а также другим темам, представляющим взаимный интерес. Было выражено согласие на дальнейшее продолжение двусторонних контактов», - отмечается в сообщении.