Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Քերըն Դոնֆրիդի միջեւ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի, այդ թվում՝ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերի եւ երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ, հայտնում է АПА-ն՝ վկայակոչելով ԱԳՆ-ին։
«Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը վկայակոչել է 2022 թվականի օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիեւի, Եվրոպական Միության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը, որի արդյունքներով արտգործնախարարներին հանձնարարվել է պատրաստել խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստերը, եւ հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է դրան։
Նախարարը նաեւ հակառակ կողմի ուշադրությունը հրավիրել է այն բանի վրա, որ Ադրբեջանը հետեւողական քայլեր է ձեռնարկում խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու համար։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել նաեւ երկկողմ համագործակցության օրակարգային հարցերի, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների շուրջ։ Համաձայնություն է արտահայտվել երկկողմ շփումները հետագայում շարունակելու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried had a telephone conversation.
The two sides exchanged views on the situation in the region, including efforts to normalize relations and issues on the bilateral agenda, APA reported, citing the Foreign Ministry.
Minister Ceyhun Bayramov referred to the August 31, 2022 meeting in Brussels between Azerbaijani President Ilham Aliyev, European Union Council President Charles Michel and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, which instructed the foreign ministers to prepare the texts of the draft peace treaty, and said that Azerbaijan was ready for this.
The minister also brought to the attention of the opposite side that Azerbaijan was taking consistent steps to advance the peace agenda.
During the telephone conversation, views were also exchanged on issues on the bilateral cooperation agenda as well as other topics of mutual interest. An agreement was expressed for further continuation of bilateral contacts, the statement said.