Բելառուսի գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդը հայտարարել է, որ 8000 մարդու համաներում կշնորհվի, փոխանցում է BelTA-ն։
Գլխավոր դատախազը հայտարարել է, որ 2019-2020 թթ. համաներման տակ է հայտնվել ավելի քան 30 հազար բելառուս։ Ոմանց պատժաչափը կրճատվել է մեկ տարով, իսկ ոմանք ընդհանրապես ազատվել են բանտից։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն քաղաքացիության եւ համաներման մասին օրենսդրության կատարելագործման վերաբերյալ հանդիպմանը բացատրել է, որ դա «թույլատրելի է միայն նրանց համար, ովքեր իսկապես արժանի են դրան»։
Նա ընդգծել է, որ դատապարտյալների մեջ տարբեր մարդիկ կան. պատահաբար սխալվածներ, անզգուշությամբ հանցագործություններ կամ աննշան հանցագործություններ կատարածներ, այդ թվում՝ բողոքի ակցիաների մասնակիցներ։

Attorney General of Belarus Andrei Shved said that 8,000 people would be amnestied, BelTA informs.
The Prosecutor General said that in 2019-2020, more than 30,000 Belarusians fell under the amnesty. Some had their sentences reduced by a year, while others were released from prison.
President of Belarus Alexander Lukashenko, at a meeting on improving the legislation on citizenship and amnesty, explained that it "is permissible only for those who really deserve it."
He noted that among the convicts there are a variety of people: those who accidentally stumbled, committed crimes through negligence or minor crimes, including protest actions.