Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ռուսաստանի նկատմամբ Արեւմուտքի «սադրիչ» քաղաքականությունը ճիշտ չի համարում։ Այդ մասին նա հայտարարել է այն բանից հետո, երբ Եվրամիությունն առաջարկեց սահմանափակել ռուսական գազի գինը։
«Ես բացահայտ հայտարարում եմ Արեւմուտքի դիրքորոշման սխալ լինելու մասին (Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ուկրաինայի միջեւ պատերազմի հետ կապված): Որովհետեւ Արեւմուտքի գործողությունները հիմնված են կողմերին սադրելու վրա։ Այն հայտարարում է ռազմական աջակցության մասին։ Սակայն իրականում Արեւմուտքը հնացած զենք եւ մետաղի ջարդոն է ուղարկում Ուկրաինա»,- նշել է Էրդողանը, փոխանցում է Anadolu-ն:
Նրա խոսքով՝ քանի դեռ Արեւմուտքը շարունակում է ռազմական գործողություններ հրահրել, խաղաղության նախաձեռնություններն արդյունք չեն տա։
«Կարո՞ղ եք արդյոք ասել, որ այս պահին կողմերից մեկը հաղթում է: Ոչ։ Այս պատերազմը չունի հաղթողներ, բայց ունի շատ պարտվողներ։ Մեծ թվով մարդիկ են զոհվում, իսկ ֆինանսական կողմի մասին խոսելը տեղին չէ»,- ասաց նա։
Էրդողանը նշել է նաեւ Եվրոպա ռուսական գազի մատակարարումների դադարեցման մասին։
«Ռուսաստանը դադարեցրել է գազի մատակարարումը, իսկ Եվրոպայում գները կտրուկ աճել են: Հիմա (եվրոպական երկրներում) ամենուր ձմեռային սեզոնը հաղթահարելու ուղիներ են փնտրում։ Իսկ ինչո՞ւ դուք ավելի շուտ չէիք մտածում այդ մասին: Ի վերջո, Ռուսաստանն իր ձեռքում կարեւոր ռեսուրս ունի։ Փոխարենը հիմա վերլուծում են պահեստարաններում պահվող գազի ծավալները»,- ասել է Էրդողանը։

Turkish President Recep Erdogan does not consider the "provocative" policy of the West against Russia to be correct. He said this after the European Union proposed to limit the prices of Russian gas, Anadolu Agency reported.
"I openly declare that the West's position on the war between Russia and Ukraine is wrong. The actions of the West are based on the provocation of the parties. He declares military support. However, in reality, the West sends stale weapons and scrap metal to Ukraine," Erdogan said.
According to him, as long as the West continues to provoke military action, peace initiatives will not yield results.
Erdogan also noted the cessation of Russian gas supplies to Europe.
"Russia has stopped supplying gas, and prices in Europe have skyrocketed. Now European countries are everywhere looking for ways to overcome the winter season. Why didn't you think of this before? After all, Russia has an important resource in its hands. Instead, they are now analyzing gas storage reserves," Erdogan said.