Լեհաստանում հայտարարել են Ռուսաստանի հետ առաջիկա 10 տարում պատերազմի «լուրջ ռիսկի» մասին։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Լեհաստանի պաշտպանության փոխնախարար Մարչին Օչեպան։
«Ռուսաստանի հետ պատերազմի լուրջ վտանգ կա, որին մենք կբախվենք 3-ից 10 տարվա ընթացքում։ Մենք պետք է օգտագործենք այս ժամանակը լեհական բանակը հնարավորինս վերազինելու համար»,- Dziennik Gazeta Prawna-ին տված հարցազրույցում ասել է պաշտոնյան։
Նրա խոսքով՝ Լեհաստանն իրականացնում է սպառազինության պատմության մեջ ամենահավակնոտ ծրագիրը։ «Մենք գնում ենք Abrams եւ K2 տանկեր, Krab եւ K9 հաուբիցներ, HIMARS հրթիռահրետանային համակարգեր, հետախուզական եւ կապի արբանյակներ, ռազմածովային նավատորմի հրթիռային ֆրեգատներ, անօդաչու թռչող սարքեր»,- հայտնել է նա՝ հավելելով, որ Լեհաստանը նախատեսում է ավելացնել բանակի քանակը՝ հասցնելով 300 000-ի։

В Польше заявили о «серьезном риске» войны с Россией в ближайшие 10 лет. С подобным заявлением выступил замминистра обороны Польщи Марчин Очепа.
«Существует серьезный риск войны с Россией, с которым мы столкнемся в период от 3 до 10 лет. Мы должны использовать это время для максимального перевооружения польской армии», — сказал чиновник в интервью Dziennik Gazeta Prawna.
По его словам, Польша реализует самую амбициозную программу вооружений в истории. «Мы закупаем купим танки Abrams и К2, гаубицы Краб и К9, ракетно-артиллерийские комплексы HIMARS, спутники разведки и связи, ракетные фрегаты для ВМФ, беспилотники», - сообщил он, добавив, что Польша планирует увеличить численность армии до 300 000 человек.