Ադրբեջանը հինգ հայ ռազմագերիների է փոխանցել Հայաստանին առանց միջնորդների։ Այս մասին Twitter-ի իր էջում գրել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
«Մենք ողջունում ենք օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում ղեկավարների միջեւ կայացած հանդիպումից հետո Ադրբեջանի կողմից հինգ հայ ռազմագերիների փոխանցումը։  Սա կարեւոր մարդասիրական ժեստ է, եւ հատկանշական է նաեւ, որ փոխանցումը տեղի է ունեցել առանց միջնորդների»,-գրել է նա։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել է, որ սեպտեմբերի 8-ին Ադրբեջանը Հայաստանին է վերադարձրել հինգ հայ ռազմագերիների։

Передача Азербайджаном пяти армянских военнопленных Армении произошла без посредников. Об этом в своем Твиттере написал спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар.
«Приветствуем сообщения об освобождении Азербайджаном пятерых армянских заключенных после встречи лидеров в Брюсселе 31 августа. Важный гуманитарный жест, а также примечательно, что передача прошла без посредников», - написал он.
Как сообщало ранее Новости Армении – NEWS.am, азербайджанская сторона 8 сентября вернула Армении пятерых армянских военнопленных.