Արցախի անկախությունն ինքնին արդեն զիջում է հայկական կողմից, քանի որ ի սկզբանե Արցախն ու Հայաստանը օրինական որոշում են կայացրել միավորվելու. այդ մասին նշված է նաև Հայաստանի Անկախության հռչակագրում։ Այս մասին «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցային գործընթացը» զեկույցի շնորհանդեսին ասաց քաղաքագետ Կարեն Իգիթյանը։
Նրա խոսքով, հակամարտությունը սկսվել է մոտ 1000 տարի առաջ, երբ առաջին թուրքերը եկան և սկսեցին գրավել տարածաշրջանը։
Քաղաքագետը կարծում է, որ առանձին արցախյան հակամարտություն չի եղել, Կարսի հակամարտություն, Նախիջևանի խնդիր և այլն, սա մեկ հայ-թուրքական խնդիր է, եկվոր թուրքը նստել է հայոց հողին ու կամաց-կամաց յուրացրեց այն։
«Հայ-թուրքական բախումներ տեղի են ունեցել ոչ միայն Արցախում, դրանք եղել են Երևանից մինչև Բաքու։ Բոլոր այն վայրերում, որտեղ մոտակայքում ապրում էին հայեր և հետագայում ադրբեջանցի դարձած մարդիկ, բոլոր այդ վայրերում բախումներ են եղել։
Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը ստեղծվել է Թուրքիայի կողմից, Ադրբեջանն իրեն ընկալում էր որպես ուժեղ կողմ, քանի որ Թուրքիան կանգնած էր Ադրբեջանի թիկունքին։ Ելնելով դրանից՝ Ադրբեջանը վարում էր անզիջում բանակցություններ, իսկ Հայաստանի իշխանությունները առաջին նախագահի օրոք հավատարիմ մնացին զիջումների մոտեցմանը։ Նույնն են անում Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները։ Հայաստանի առաջին նախագահը, հզորացնելով իր իշխանությունը, անմիջապես հրաժարվեց այդ գաղափարից, գնաց Ժելեզնովոդսկ և այնտեղ ստորագրեց կոմյունիկեն, որտեղ Արցախն ընկալվում էր որպես Ադրբեջանի ներքին գործ։ Մենք տեսնում ենք, որ շատ դեպքերում ամեն ինչ կախված էր հենց Հայաստանի դիրքորոշումից»,- ընդգծեց Իգիթյանը։
Անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հայտարարությանը, թե Արցախի անկախության ճանաչման շանսեր չկան և երբեք էլ չի եղել, Իգիթյանը նշեց, որ դա բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը։
«1998-ի իշխանափոխությունից հետո բանակցությունների տրամաբանությունն ամբողջությամբ փոխվեց, և ԵԱՀԿ միջնորդներից ստացվեց առաջարկ, որ Արցախը չպետք է ուղղահայաց հարաբերություններ ունենա Ադրբեջանի հետ, ինչը Բաքուն մերժեց։ Երկրորդը Քի Ուեսթի գործընթացն է, ըստ որի Արցախը պետք է միանար Հայաստանին, ինչը նույնպես մերժվեց։ Միջազգային հանրությունը պատրաստ էր ոչ միայն խոսել Արցախի անկախության մասին, այլեւ ճանաչել Արցախը որպես Հայաստանի մաս։
Էլ չենք խոսում այն ​​մասին, որ հետագա բանակցությունները տարվել են այն տրամաբանությամբ, որ Արցախը պետք է ստանա կարգավիճակ, հետո հանրաքվե անցկացվի, որի արդյունքում էլ կորոշվի վերջնական կարգավիճակը։ Խոսքը, բնականաբար, անկախության մասին էր»,- պարզաբանեց քաղաքագետը։
Հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի և Թուրքիայի մոտեցումները, ըստ Իգիթյանի, շատ նման են հրեաների նկատմամբ գերմանացի ֆաշիստների մոտեցումներին:

Political analyst Karen Igityan said at the presentation of the report "Negotiation Process on Nagorno-Karabakh" that Artsakh's independence in itself is already a concession on the Armenian side, because from the very beginning Artsakh and Armenia made a legal decision to join each other. This is also mentioned in the Declaration of Independence of Armenia.
According to him, the conflict started about 1000 years ago when the first Turks arrived and started to conquer the region.
He believes that there was no separate Artsakh conflict, Kars conflict, Nakhchivan problem and so on, this is a single Armenian-Turkish problem. The Turk who came sat on the Armenian land and little by little appropriated it for himself.
"Armenian-Turkish clashes took place not only in Artsakh, they took place from Yerevan to Baku. In all those places where Armenians and people, who later became Azerbaijanis, lived side by side, there were clashes in all those places. Given that Azerbaijan was created by Turkey, Azerbaijan perceived itself as a strong party, because Turkey stood behind Azerbaijan. Based on this, Azerbaijan negotiated uncompromisingly, while the Armenian authorities under the first president adopted a concessionary approach. The current Armenian authorities do the same. The first president of Armenia, having strengthened his power, immediately abandoned this idea, went to Zheleznovodsk and signed a communiqué there, where Artsakh was perceived as an internal affair of Azerbaijan. We see that in most cases everything depended on the position of Armenia itself," Igityan stressed.
Arsen Torosyan, a deputy from the Civil Contract party, asserting that there is and has never been any chance for Artsakh's independence recognition, according to his assessment, is completely untrue.
"After the change of power in 1998, the logic of the negotiations changed completely and there was a proposal from the OSCE mediators that Artsakh should not have vertical relations with Azerbaijan, which Baku rejected. The second was the Key West process by which Artsakh was supposed to join Armenia, which was also rejected. The international community was ready not only to talk about Artsakh's independence but also to recognize Artsakh as a part of Armenia.
Not to mention that the further negotiations were conducted according to the logic that Artsakh should get a status, and then a referendum should be held, which would decide the final status. Naturally, it was a question of independence," the political analyst explained.
According to Igityan's assessment, the approaches of Azerbaijan and Turkey towards Armenians are very similar to the approaches of German fascists towards Jews.