ԱՄՆ-ը ողջունում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմական գործողությունների դադարեցումը եւ կշարունակի աշխատել կողմերի հետ՝ այն ամրապնդելու համար։ Այս մասին Twitter-ում գրել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է մնում Հարավային Կովկասի խաղաղ եւ բարգավաճ ապագային նպաստելու գործին»,- ասել է նա։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ին, ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները հրետանային եւ խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել էին ինտենսիվ հրետակոծել հայկական դիրքերը Գորիսի, Սոթքի եւ Ջերմուկի ուղղությամբ։ Հակառակորդը կիրառում էր նաեւ անօդաչու թռչող սարքեր։ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը համարժեք պատասխան են տվել։ Այս պահին հայկական կողմն ունի 105 զոհ, 100-ից ավելի վիրավոր, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչներ։ Նախորդ գիշեր ժամը 20:00-ի սահմաններում զինադադար էր հայտարարվել։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ իրավիճակը սահմանին կայունացել է։

The U.S. welcomes the cessation of hostilities between Azerbaijan and Armenia and will continue to work with the parties to consolidate it. U.S. Secretary of State Antony Blinken tweeted this.
"We welcome the cessation of hostilities between Azerbaijan and Armenia and will continue to work with the parties to seek to cement it. The United States remains committed to promoting a peaceful and prosperous future for the South Caucasus region," he wrote.
As previously reported, Azerbaijani Armed Forces units began intensive shelling of Armenian positions with artillery and large-caliber guns in the direction of Goris, Sotk and Jermuk at 12:05 a.m. on September 13. The adversary also uses UAVs. Intense exchange of fire, which began as a result of a large-scale provocation of the Azerbaijani side, continues. The armed forces of the Republic of Armenia are responding adequately. As of now the Armenian side has 105 dead, over 100 wounded, including civilians. The night before around 8 p.m. a cease fire was declared. According to the Armenian Defense Ministry, the situation on the border has stabilized.