ԱՄՆ-ը ողջունում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմական գործողությունների դադարեցումը եւ կշարունակի աշխատել կողմերի հետ՝ այն ամրապնդելու համար։ Այս մասին Twitter-ում գրել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է մնում Հարավային Կովկասի խաղաղ եւ բարգավաճ ապագային նպաստելու գործին»,- ասել է նա։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00:05-ին, ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները հրետանային եւ խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել էին ինտենսիվ հրետակոծել հայկական դիրքերը Գորիսի, Սոթքի եւ Ջերմուկի ուղղությամբ։ Հակառակորդը կիրառում էր նաեւ անօդաչու թռչող սարքեր։ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը համարժեք պատասխան են տվել։ Այս պահին հայկական կողմն ունի 105 զոհ, 100-ից ավելի վիրավոր, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչներ։ Նախորդ գիշեր ժամը 20:00-ի սահմաններում զինադադար էր հայտարարվել։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ իրավիճակը սահմանին կայունացել է։

США приветствуют прекращение боевых действий между Азербайджаном и Арменией и продолжат работать со сторонами, чтобы закрепить его. Об этом в Твиттере написал госсекретарь США Энтони Блинкен.
«Соединенные Штаты по-прежнему привержены содействию мирному и процветающему будущему Южного Кавказа», - отметил он.
Как сообщалось ранее, 13 сентября в 00:05 подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный обстрел армянских позиций из артиллерии и крупнокалиберных орудий в направлении Гориса, Сотка и Джермука. Противник также использует БПЛА. Интенсивная перестрелка, начавшаяся в результате широкомасштабной провокации азербайджанской стороны, продолжается. Вооруженные силы Республики Армения дают адекватный ответ. На этот момент у армянской стороны 105 погибших, более 100 раненых, в их числе гражданские. Накануне вечером около 20:00 было объявлено о перемирии. По данным Минобороны Армении, ситуация на границе стабилизировалась.