Աբխազիայում անցկացվող նախագահական ընտրություններին ներկա են նաեւ հայ դիտորդներ: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Աբխազիայի հայ համայնքի ղեկավար Սուրեն Կերսելյանը` հավելելով, որ դիտորդներ կան Սուխումիի, Գագրայի, Գուդաուտի եւ այլ շրջանների ընտրատեղամասերում:
Նշենք, որ Աբխազիայի կենտրոնական ընտրատեղամասի տվյալներով, տեղական ժամանակով ժամը 16:00-ի դրությամբ ներկայացել են ընտրողների 48 տոկոսը: «Համայնքը հավասարապես կիսում է ամբողջ երկրի ընտրողների ակտիվությունը եւ հետաքրքրվածությունը ընտրությունների նկատմամբ», -հայտնել է Կերսելյանը:
2003 թ. Աբխազիայի վիճակագրական տվյալներով, հայերը հանրապետության թվով երկրորդ էթնիկ հանրությունն են:
Հիշեցնենք, որ Աբխազիայում արտահերթ ընտրություններեն անցկացվում Սերգեյ Բաղապշի վաղաժամ մահվան պատճառով: Նախագահական պայքարին մասնակցում են երեք թեկնածուներ` փոխնախագահ, նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ալեքսանդր Անկվաբը, վարչապետ Սերգեյ Շամբան եւ ընդդիմադիր «Ժողովրդական միասնության ֆորումի» առաջնորդ Ռաուլ Խաջիմբան:

Среди наблюдателей на избирательных участках на выборах президента Абхазии присутствуют армяне. Как сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am глава армянской общины Абхазии Сурен Керселян, наблюдатели от штабов кандидатов присутствуют на избирательных округах Сухумского, Гагрского, Гудаутского и других районов.
Отметим, по данным Центризбиркома Абхазии, по состоянию на 15.00 явка избирателей составила 48%. «По активности избирателей и заинтересованности в выборах община идет вровень со всей страной», - заявил Керселян.
Согласно учету населения Абхазии 2003 г., армяне являются второй по численности этнической группой республики.
Напомним, нынешние выборы президента Абхазии являются досрочными и были назначены в сявзи со смертью главы государства Сергея Багапша. На пост президента претендуют премьер-министр страны Сергей Шамба, вице-президент Александр Анкваб и один из лидеров оппозиции Рауль Хаджимба. В паре с ними баллотируются и кандидаты на пост вице-президента, один из них – вдова первого президента страны Владислава Ардзинба Светлана Джергения. Результаты выборов станут известны 27 августа в 12.00.