Համակարգիչների համաշխարհային վաճառքն անկում է ապրում, ասվում է IDC-ի զեկույցում։
Վերլուծաբանների խոսքով՝ համակարգիչների առաքումները 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում նվազել են 15,3 տոկոսով՝ 2021 թվականի երկրորդ եռամսյակի համեմատ: Նշված ժամանակահատվածում առաքվել է 74,3 միլիոն միավոր տեխնիկա։ Փորձագետների կարծիքով՝ սպառողների պահանջարկը մնում է ցածր, ինչի կապակցությամբ համակարգիչներ արտադրողները ստիպված են հավելյալ միջոցներ ներդնել։
Երկրորդ եռամսյակում Lenovo-ն մնացել է շուկայի առաջատարը՝ 22,7 տոկոս մասնաբաժնով։ Երկրորդ եւ երրորդ տեղերը համապատասխանաբար զբաղեցրել են HP-ն եւ Dell-ը՝ 17,1 եւ 16,1 բաժնետոմսերով։ Դրանց հաջորդում են Apple-ը՝ 13,5 տոկոս, Asus-ը՝ 7,5 տոկոս։

Computer shipments to the global market have collapsed, IDC reported.
Analysts at the firm said PC shipments fell 15.3 percent in the second quarter of 2022 compared to the second quarter of 2021. During that period, 74.3 million units were shipped. According to experts, consumer demand remains low, so PC manufacturers have to make additional investments in marketing.
Lenovo remained the market leader in the second quarter, which has occupied the share of 22.7 percent. HP and Dell are on the second and third positions with shares of 17.1 and 16.1, respectively. Apple with 13.5 percent and Asus with 7.5 percent were located below.