Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը Աստանայում իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների ընթացքում մտադիր է նրա հետ քննարկել նաեւ Ուկրաինայում Թուրքիայի միջնորդության հեռանկարները, հայտարարել է Թուրքիայի ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նրա խոսքով՝ Էրդողանը Պուտինի հետ կքննարկի «հեռանկարները, քայլերը, որոնք մենք կարող ենք ձեռնարկել հրադադարի հասնելու համար»։ Նա նշել է, որ Ուկրաինայում հրադադարի հասնելու համար բազմաթիվ «ստորջրյա քարեր, ծուղակներ ու փոսեր» կան։
Քալինը հավելել է, որ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցների ընթացքում ՌԴ ղեկավարը հայտարարել է Անկարայի միջնորդությամբ Կիեւի հետ բանակցությունների պատրաստակամության մասին։
Այս շաբաթ Պուտինը կմեկնի Աստանա՝ Ասիայում փոխգործակցության եւ վստահության միջոցների ամրապնդման համաժողովի (CICA) գագաթաժողովին, ինչպես նաեւ կանցկացնի մի շարք երկկողմ հանդիպումներ։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը չի բացառել, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպման ժամանակ քննարկվի Մոսկվայի եւ Արեւմուտքի միջեւ Ուկրաինայի հարցով բանակցություններ վարելու վերաբերյալ Անկարայի առաջարկը։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan intends to discuss with his Russian counterpart Vladimir Putin during talks in Astana the prospects of the Turkish mediation on Ukraine, said the official representative of the Turkish leader Ibrahim Kalin, RIA Novosti reported.
According to him, Erdogan will discuss with Putin "prospects, steps we can take to achieve a cease-fire." He noted that there are very many "pitfalls, traps and pits" for reaching a ceasefire in Ukraine.
Kalyn added that during phone talks with Erdogan, the Russian leader said he was ready for talks with Kiev mediated by Ankara.
Putin will travel to Astana this week for the summit of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), and he will also hold a series of bilateral meetings. Russian presidential press secretary Dmitry Peskov did not rule out a discussion at a meeting between Russian President Vladimir Putin and Turkish President Recep Tayyip Erdogan about Ankara's proposal to hold talks between Moscow and the West on Ukraine.