Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն «կանխակալ եւ անընդունելի» է անվանել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները Հարավային Կովկասի գործընթացների եւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մասին։
«Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Ֆրանսիայի նախագահի 2022թ. հոկտեմբերի 12-ի հարցազրույցում արված հայտարարությունները համարում է անընդունելի, միակողմանի, որոնցում արտահայտված է բացահայտ աջակցությունը Հայաստանին։ ԱԳՆ-ն նաեւ կտրականապես հերքում է Ֆրանսիայի նախագահի անհիմն հայտարարությունները Ադրբեջանի վերաբերյալ»։
«Ադրբեջանը չի հրաժարվում Ֆրանսիայի միջնորդությունից Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցում, Մակրոնի նախաձեռնությամբ այդ ուղղությամբ տեղի են ունեցել հանդիպումներ 2022թ. փետրվարի 4-ին եւ 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին։ Բայց Ֆրանսիայի նախագահի արած հայտարարություններն Ադրբեջանի հասցեին լուրջ կասկածի տակ են դնում նրա չեզոքությունն ու անկանխակալությունը որպես միջնորդի»։
Միեւնույն ժամանակ, անտակտ ձեւով նշվում է, որ «տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն եւ զարգացում ապահովելու Ադրբեջանի փորձերի համատեքստում» Ֆրանսիայի միակողմանի դիրքորոշումը եւ անհիմն մեղադրանքները (Բաքվի հասցեին) Ադրբեջանին ստիպում են մեկ անգամ եւս վերանայել Ֆրանսիայի միջնորդական ջանքերը»։

The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Azerbaijan has called "prejudicial and unacceptable" the recent statements by French President Emmanuel Macron about the processes in South Caucasus and the normalization of Armenian-Azerbaijani relations.
" The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan considers the statements made by the French President in an interview on October 12, 2022 unacceptable, one-sided, in which the open support for Armenia is expressed. The MFA also categorically denies the baseless statements of the French President regarding Azerbaijan," reads the respective statement by the Azerbaijani foreign ministry.
"Azerbaijan does not refuse France's mediation regarding the normalization of relations between Baku and Yerevan. On the initiative of Macron, meetings were held in that regard on February 4, 2022 and October 6, 2022. But the statements made by the French president to Azerbaijan seriously question his neutrality and impartiality as a mediator," the statement added.
At the same time, the statement notes tactlessly that "in the context of Azerbaijan's attempts to ensure peace, stability and development in the region, France's one-sided position and groundless accusations [toward Baku] force Azerbaijan to once again reconsider France's mediation efforts."