ԱՄՆ-ը նախազգուշացրել է, որ կարող է պատժամիջոցներ սահմանել այն անձանց, երկրների եւ ընկերությունների նկատմամբ, որոնք զինամթերք են մատակարարում Ռուսաստանին կամ աջակցում են նրա ռազմարդյունաբերական համալիրին, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Ֆինանսների փոխնախարար Ուոլլի Ադեյեմոն ասել է, որ նախարարությունը ցուցումներ կտրամադրի՝ պարզաբանելով, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է եւ կարող է նման կոշտ միջոցներ կիրառել:
«Այսօր առավոտյան Գանձապետարանի արտաքին ակտիվների վերահսկման գրասենյակը ուղեցույց է տվել, որում հստակ ասվում է, որ մենք պատրաստ ենք եւ կարող ենք պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանին զինամթերք մատակարարող կամ ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրին աջակցող անհատների, ընկերությունների կամ երկրների նկատմամբ», - ասել է Ադեյեմոն։
Բացի այդ, ԱՄՆ գանձապետարանի արտաքին ակտիվների վերահսկման գրասենյակը (OFAC) եւ Առեւտրի նախարարության Արդյունաբերության եւ անվտանգության բյուրոն կուրվագծեն ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի դեմ ձեռնարկված գործողությունները եւ կնշեն Ռուսաստանին նյութական աջակցություն ցուցաբերողների ռիսկերը:

The U.S. has warned that it may impose sanctions against individuals, countries and companies that supply munitions to Russia or support its military-industrial complex, Reuters reported.
Treasury Undersecretary Wally Adeyemo said the department will issue guidance making it clear that Washington is willing and able to impose such harsh measures.
"This morning, Treasury’s Office of Foreign Assets Control is issuing guidance making clear that we are willing and able to sanction people, companies, or countries that provide ammunition to Russia or support Russia’s military-industrial complex,” Adeyemo said.
In addition, the Treasury Department's Office of Foreign Assets Control (OFAC) and the Commerce Department's Bureau of Industry and Security will outline actions taken against the Russian military-industrial complex and highlight the risks of those who provide material support to Russia.